Od prvních dnů křesťanství byla bílá lilie (Lilium candidum) spojena s Madonou, pravděpodobně proto alternativní název rostliny zní jako „Madonna lily“. Patří do rodiny lilie, nachází se v celém Středomoří a v západní Asii. Historici věří, že první kultivace bílé lilie, začala v Persii a Sýrii.
Krásné květy bílé lilie mají silné léčebné vlastnosti. Její velké květenství obsahuje látky s antimikrobiálními vlastnostmi. Lidové léky založené na nich jsou účinné při nachlazení, bronchitidě, plicním onemocněním, bolesti v krku, při některých kožních problémech atd.
Chemické složení
Květy bílé lilie jsou bohaté na cenné esenciální oleje (0,3%). K dispozici je vanilin (až 2,5%), p-hydroxy-m-methoxytoluen (až 50%), p-krezol, linalol, terpineol, fenylethylalkohol a jeho estery. Existují kyseliny octové, palmitové, benzoové, skořicové a propionové. Flavonoidy (kaempferol a jeho deriváty), lilalin, jatrofin a karotenoidy jsou pozorovány v okvětních lístcích.
Bílé lilie obsahují škrob (14%), rozpustné polysacharidy ( glukomanan ), fytosteroly, pyrrolové alkaloidy, aminokyseliny (kyselina methylenglutamová) a taniny. Dále byly nalezeny nové saponiny spirostanolu a furostanolu.
Použití
Infuze a jiné léky z bílé lilie jsou užitečné jako expektorant pro respirační onemocnění. Zároveň odstraňují bolest a uklidňují nervový systém, minimalizují účinky silného stresu. Dále pomáhají v boji proti srdečním chorobám, mají diuretický účinek.
Rozsah použití je neobvykle široký:
- abscesy, spáleniny a další popáleniny, puchýře, furuncles, otevřené rány
- pupínky a pustuly na pokožce
- špatné sny, nespavost, syndrom chronické únavy
- oční onemocnění
- palpitace srdce a ateroskleróza
- ztráta paměti
- otitis media a zánět ucha
- houbové léze na nehtech
- bolest v krku, suchý kašel
- zánět horních cest dýchacích, respirační onemocnění
- vředy v ústní dutině (stomatitida)
Kosmetické vlastnosti
Extrakt získaný z okvětních lístků se používá v kosmetice pro léčbu růžovky. Polysacharidy a saponiny ve složení této rostliny jsou zodpovědné za zvlhčující a změkčující vlastnosti – výbornou volbou pro suchou, podrážděnou a citlivou pokožku. Rozpustné polysacharidy udržují dobře vlhkost a zvyšují pružnost.
Krémy a jiná kosmetika z bílé lilie dokonale bělí kůži, zabraňují produkci melaninu, chrání před UV zářením a jsou účinná v boji proti pihám a jiným druhům pigmentace kůže.
Složení extraktu z bílé lilie obsahuje kyselinu glykolovou – biologicky aktivní složku chemického peelingu, snadno odstraňuje mrtvé částice kůže a podporuje její regeneraci.
Recepty tradiční medicíny
Při stomatitidě jsou okvětní lístky vařeny v sladkém mléce, pak se lžička hotového teplého nápoje uchovává v ústech tak dlouho, jak je to možné.
Čaj, který se vyrábí z bílých okvětních plátků se pije k očištění krve.
K bílé lilii se mohou přidávat i další bylinky:
- kořen pivoňky
- bílý třesk (kyselina)
- bílý ashberry (hluchovitá kopřiva)
Kromě okvětních lístků jsou příznivé vlastnosti přičítány i vývaru cibulí z bílé lilie. Pomáhá s otoky a infikovanými vředy. Komprimujte, ponořený do vývaru je používaný k léčbě kašle.
Pro bolesti očí nebo jiné oční choroby, 2 lžičky okvětních lístků jsou ve večerních hodinách umístěny do šálku se studenou vodou, ráno je infuze filtrována – oči jsou otírány bavlněným tamponem v roztoku pokojové teploty.
Při léčbě otitidy se do každého ucha vnáší teplý čaj s bílou lilií nebo alkoholovou tinkturou.
Více článků o bylinkách a alternativní medicíně najdete zde na medicka.cz