blank

Od prvních dnů křesťanství byla bílá lilie (Lilium candidum) spojena s Madonou, pravděpodobně proto alternativní název rostliny zní jako „Madonna lily“. Patří do rodiny lilie, nachází se v celém Středomoří a v západní Asii. Historici věří, že první kultivace bílé lilie, začala v Persii a Sýrii.

Krásné květy bílé lilie mají silné léčebné vlastnosti. Její velké květenství obsahuje látky s antimikrobiálními vlastnostmi. Lidové léky založené na nich jsou účinné při nachlazení, bronchitidě, plicním onemocněním, bolesti v krku, při některých kožních problémech atd.

Chemické složení

Květy bílé lilie jsou bohaté na cenné esenciální oleje (0,3%). K dispozici je vanilin (až 2,5%), p-hydroxy-m-methoxytoluen (až 50%), p-krezol, linalol, terpineol, fenylethylalkohol a jeho estery. Existují kyseliny octové, palmitové, benzoové, skořicové a propionové. Flavonoidy (kaempferol a jeho deriváty), lilalin, jatrofin a karotenoidy jsou pozorovány v okvětních lístcích.

Bílé lilie obsahují škrob (14%), rozpustné polysacharidy ( glukomanan ), fytosteroly, pyrrolové alkaloidy, aminokyseliny (kyselina methylenglutamová) a taniny. Dále byly nalezeny nové saponiny spirostanolu a furostanolu.

Použití

Infuze a jiné léky z bílé lilie jsou užitečné jako expektorant pro respirační onemocnění. Zároveň odstraňují bolest a uklidňují nervový systém, minimalizují účinky silného stresu. Dále pomáhají v boji proti srdečním chorobám, mají diuretický účinek.

Rozsah použití je neobvykle široký:

 • abscesy, spáleniny a další popáleniny, puchýře, furuncles, otevřené rány
 • pupínky a pustuly na pokožce
 • špatné sny, nespavost, syndrom chronické únavy
 • oční onemocnění
 • palpitace srdce a ateroskleróza
 • ztráta paměti
 • otitis media a zánět ucha
 • houbové léze na nehtech
 • bolest v krku, suchý kašel
 • zánět horních cest dýchacích, respirační onemocnění
 • vředy v ústní dutině (stomatitida)

Kosmetické vlastnosti

Extrakt získaný z okvětních lístků se používá v kosmetice pro léčbu růžovky. Polysacharidy a saponiny ve složení této rostliny jsou zodpovědné za zvlhčující a změkčující vlastnosti – výbornou volbou pro suchou, podrážděnou a citlivou pokožku. Rozpustné polysacharidy udržují dobře vlhkost a zvyšují pružnost.

Krémy a jiná kosmetika z bílé lilie dokonale bělí kůži, zabraňují produkci melaninu, chrání před UV zářením a jsou účinná v boji proti pihám a jiným druhům pigmentace kůže.

Složení extraktu z bílé lilie obsahuje kyselinu glykolovou – biologicky aktivní složku chemického peelingu, snadno odstraňuje mrtvé částice kůže a podporuje její regeneraci.

Recepty tradiční medicíny

Při stomatitidě jsou okvětní lístky vařeny v sladkém mléce, pak se lžička hotového teplého nápoje uchovává v ústech tak dlouho, jak je to možné.

Čaj, který se vyrábí z bílých okvětních plátků se pije k očištění krve.

K bílé lilii se mohou přidávat i další bylinky:

 • kořen pivoňky
 • bílý třesk (kyselina)
 • bílý ashberry (hluchovitá kopřiva)

Kromě okvětních lístků jsou příznivé vlastnosti přičítány i vývaru cibulí z bílé lilie. Pomáhá s otoky a infikovanými vředy. Komprimujte, ponořený do vývaru je používaný k léčbě kašle.

Pro bolesti očí nebo jiné oční choroby, 2 lžičky okvětních lístků jsou ve večerních hodinách umístěny do šálku se studenou vodou, ráno je infuze filtrována  –  oči jsou otírány bavlněným tamponem v roztoku pokojové teploty.

Při léčbě otitidy se do každého ucha vnáší teplý čaj s bílou lilií nebo alkoholovou tinkturou.

Více článků o bylinkách a alternativní medicíně najdete zde na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

4 + six =