blank

Chrápání je nepříjemný problém, který ale dokáže narušit spánek nejen ostatním, ale i samotnému chrápajícímu. Nemusí se jednat o banalitu, může také ukazovat na vážnější zdravotní problém.

Kde je příčina chrápání

Není to tak dlouho, co se chrápání posuzovalo jako obtěžující projev ve spánku. Čím více odborníci chrápání zkoumali, tím více bylo jasné, že může mít mnohem hlubší kořeny. Samotné chrápání je způsobeno nárazem vzduchu na překážku. Tou může být snížené měkké patro, zhoršená nosní průchodnost nebo rozšířená tkáň v nosohltanu. Ale také rýma, nadváha, nadměrná konzumace alkoholu nebo polyp v dýchacích cestách.

Chrápání ale nemusí být tak úplně nevinné, může být příznakem některých chorob. Jako například chronická rýma, spánková apnoe, obezita, vysoký krevní tlak.

Z nedostatečnému spánku, díky chrápání, se může vyvinout spánková porucha. Projevuje se únavou, podrážděností, sklony k mikrospánku během dne, nervozitou.

Spánková apnoe

Příčinou je patologické zúžení dýchacích cest, centrální mozková apnoe – mozek nedává správné signály dýchací soustavě nebo je smíšená příčina. Dochází k zástavě dechu na několik vteřin, pauzy však mohou být i delší. Pauza v dechu vede k mikroprobuzení, kdy dojde k obnově dechu. Vše se může opakovat několikrát za hodinu. Ve dne je člověk unavený a vyčerpaný. Spánková apnoe může vést k mozkové mrtvici, vysokému tlaku, ischemické chorobě srdeční.

V některých případech musí pacient v noci používat přetlakovou terapii. Má nasazenou ve spánku obličejovou masku, napojenou na přístroj a do dýchacích cest je vháněn vzduch pod tlakem.

blank

Jaká je léčba

Základem je vysledovat příčinu. Pokud je příčin odstranitelná (nevhodná strava před spaním, kouření, určitá poloha, obezita), je náprava jednodušší.

Když je původ v anatomických odchylkách, je doporučen chirurgický zákrok. Pokud je problém v neprůchodnosti dýchacích cest, provádí se septoplastika nebo radiofrekvenční termoterapie nosních sliznic. Příčina může být i v měkkém patře. Potom se provádí šetrná modelace a zkrácení.

Problém také často vede k vyšetření ve spánkové laboratoři, kde je nemocný celonočně monitorován.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

one × 2 =