blank

Chřipka má většinou charakter epidemie, vypukne obvykle v zimním nebo časném jarním období a postihne statisíce lidí. Nejvíce se jí vyskytuje mezi školáky a mladistvými. Je to kapénková infekce, vstupní branou jsou dýchací cesty. Virus má tu vlastnost, že nějakou dobu je schopný přežít na neživých předmětech, takže po dotyku se můžete nakazit (madlo MHD, košík v obchodě, použitý kapesník, hračky….). Inkubační doba nemoci je od několik hodin po 5 dní, obvykle vypukne za 1-2 dny po nákaze.

Chřipka vs. nachlazení

V laické veřejnosti je pojem chřipka často zaměňován s méně závažným nachlazením. Chřipka je mnohem závažnější a mohou vzniknout komplikace. Porovnejte rozdíly.

 

Příznak Chřipka Nachlazení
Bolest hlavy Intenzivní Snesitelná nebo žádná
Teplota Vysoká, i nad 390 C Do 380 C nebo žádná
Kašel Intenzivní, suchý, vysilující Slabé až střední intenzity
Rýma Méně často Téměř vždy
Bolest v krku Někdy Velmi často
Únava, slabost, vyčerpání Intenzivní od počátku choroby, přetrvává i několik týdnů po skončení nemoci Mírná
Bolest kloubů a svalů Výrazná Občas, někdy bez bolesti

 

Chřipka může mít na svědomí i lidské životy a to zejména mezi seniory a chronicky nemocnými. Nemoc přichází náhle a to teplotou, která přesahuje i 390 C. Později ji doprovází suchý, dráždivý kašel, bolest kloubů a svalů, únava, zimnice. Rýma a bolest v krku nebývá tak výrazná jako u nachlazení. U dětí se může objevit průjem a zvracení. Horečka obvykle po 3 dnech klesne, příznaky ustupují po 5-7 dnech, kašel přetrvává nejdéle. Únava může potrápit i týdny.

blank

Léčba chřipky, která je nekomplikovaná probíhá obvykle doma. Klid na lůžku, odpočinek, dostatek tekutin, tlumení příznaků (horečka, kašel, bolest hlavy, kloubů, svalů, v krku). Chřipka obvykle trvá týden, po skončení je vhodné dodržovat klidový režim, tělo je oslabené. Chřipka je virové onemocnění, antibiotika na ni nezabírají. Při těžkém průběhu jsou podávána antivirotika. Antibiotika se užívají v případě, že se přidruží bakteriální infekce.

V současné době je jako prevence nabízeno očkování.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

20 + 8 =