Diabetes mellitus neboli cukrovka je označován za civilizační chorobu. V současné době je jeho výskyt v populaci vysoký a je spojen se způsobem života. Hlavní příčina vzniku je v nadměrné konzumaci stravy, nevhodných potravinách, stresu, nedostatku pohybu a v malé míře genetika.

Rozlišujeme dva základní typy:

Diabetes I. typu

Vzniká zničením beta buněk pankreatu. Tyto specifické buňky produkují za normálních okolností hormon inzulín, jehož funkcí je snižování hladiny cukru v krvi a „otevírání“ buněk těla pro příjem glukózy. Imunitní systém člověka je namířen proti části vlastního těla (beta buňky). Příčina není úplně známa, onemocnění může být spuštěno některými infekcemi, chemikáliemi nebo léky. V důsledku toho, není buňka schopná využít glukózu a musí sáhnout po náhradním zdroji energie. Zpracovává ketolátky, které vznikají z mastných kyselin. Ketolátky způsobují ketoacidózu, což pro tělo není dobré. Projevuje se minerálovým rozvratem, bezvědomým a může skončit smrtí.

Většinou se vyskytuje u dětí a mladších lidí. Projevuje se náhle jako nadměrná žízeň a močení, váhový úbytek, velká nevolnost nebo naopak „vlčí“ hlad, únava, kožní infekce, zhoršení zraku.

Diagnostikuje se dle náhodně změřené hladiny krevního cukru, příznaků a následně provedení OGTT (orálně glukózový toleranční test).

Léčba spočívá v injekčním doplňování inzulínu v režimu, který co nejvíce napodobuje jeho přirozenou sekreci. Musí pravidelně probíhat kontrola glykemie z krve.

Diabetes II. typu

Vzniká sníženou citlivostí tkání na inzulín. Může za to nevhodná životospráva a především nadměrné množství tuku v těle, nadváha, stres, nedostatek pohybu. Pankreas se snaží udržet normální hladinu glykemie tím, že neustále navyšuje sekreci inzulínu. Když už dosáhne své maximální hranice, glukóza v krvi začne stoupat a diabetes se začne projevovat.

Postihuje především lidi středního a staršího věku. Příznaky jsou stejné jako u Diabetu I. typu, ale vhledem k tomu, že produkce inzulínu je částečně zachována, hladina glykemie stoupá pomaleji a projevy nejsou tak dramatické.

Diagnostika spočívá v odběru krve na hladinu glykemie a testu OGTT. Specifické příznaky také dopomáhají k diagnóze.

Léčba se opírá o režimová opatření – dostatek pohybu, redukce váhy, dodržování diabetické diety. Léky (antidiabetika) – zvyšují citlivost tkání na inzulín nebo vylučování inzulínu. Aplikaci inzulínu injekčně – typ a intervaly určí lékař.

Více článků najdete na medicka.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zhoršuje jejich funkci, a v budoucnu může vést i k závažnějším onemocněním, jako je cukrovka, zvýšený tlak, anebo jakékoli kardiovaskulární onemocnění. Je tedy jen ve vašem zájmu se […]