blank

Hemeroidy postihují přibližně polovinu populace ČR v produktivním věku. Více jimi trpí ženy a jejich první příznaky často zaznamenají právě v těhotenství. Proč je tomu tak, jak se tomu bránit a co pro úspěšnou léčbu hemeroidů udělat?

Člověk je jediným živočišným, druhem který na hemeroidy trpí. Odborníci proto spatřují hlavní původ jejich vzniku ve stravě chudé na vlákninu a další důležité prvky. K dalším faktorům patří také zvedání těžkých předmětů, dlouhodobý průjem, zácpa (i občasná), potravinové alergie, obezita a také hormonální nerovnováha, vyvolaná právě těhotenstvím.

Jak poznám, že mám hemeroidy?

První příznaky přicházejí nenápadně. Hlenovitý výtok z konečníku snadno přehlédneme, ale jakmile se dostaví svědění, krvácení při stolici nebo až řezavá bolest (nejenom při návštěvě wc), je diagnóza jasná.

Rozlišujeme dva typy hemeroidů:

  • Hemeroidy nacházející se uvnitř konečníku označujeme jako vnitřní. (Vnitřní hemeroidy vystupující z konečníku nazýváme vyhřezlé).
  • Útvary vzniklé v ústí řitního otvoru pak jako zevní.

A o co vlastně jde? Všechny nepříjemnosti má na svědomí rozšíření žilního svazku, jež na první pohled připomíná křečové žíly alias varixy. Jde o tmavočervené masité zduření, které i při sebemenším poranění silně krvácí.

Hemeroidy jsou často dědičné, takže pokud tímto onemocněním trpěla ženská část rodiny, je velmi pravděpodobné, že postihne i vás. A jak se tomu bránit? Dodržujte už od prvních týdnů těhotenství tato preventivní opatření:

  • Při intimní hygieně nepoužívejte parfémovaná nebo dráždivá mýdla. Kupujte pouze měkký toaletní papír nebo si pořiďte wc s bidetem.
  • Naučte se pravidelné vyprazdňování při stolici. Určete si hodinu, kdy se chcete na wc vyprázdnit a věnujte přibližně pět minut cílenému, ale nikoli násilnému tlačení. Za několik dní se vaše tělo na tento reflex naučí.
  • V jídelníčku se zaměřte na dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny.
  • Omezte kořeněná jídla, černý čaj a alkohol.
  • Dbejte na dostatečné množství tekutin. Ideální je kohoutková voda nebo slabý ovocný či zelený čaj.
  • Postihne-li vás zácpa, vsaďte na přírodní projímadla (například šťávu ze švestek).
  • Noste oděv z přírodních materiálů, a to zejména spodní prádlo!
  • Nezvedejte těžké předměty.

Hemeroidy v těhotenství a jejich léčba

Jestliže se u vás toto nepříjemné onemocnění přesto objeví, snažte se ho podchytit už v začátku. Vzdejte se sportů, které příznaky zhoršují (zejména jízda na kole či na koni).

Dvakrát týdně si dopřejte koupele v odvaru z dubové kůry a v případě zvýšené bolestivosti i ledové obklady postiženého místa. A především nezoufejte. Existuje velká šance, že vaše obtíže po ukončení šestinedělí případně kojení samy ustoupí. A pokud ne, existuje velké množství vhodných léčebných metod od sklerotizace, přes zmrazovací sondu, infračervenou fotokoagulaci a podvazování až po léčbu laserem.

Dubová koupel na hemeroidy

Pořiďte si dubovou kůru z mladých větví. Obsahuje velké množství tříslovin, které v léčbě hemeroidů významně pomáhají díky svým svíravým, a také antiseptickým a antibakteriálním účinkům. Dlouhé skladování ovšem snižuje jejich účinnost, užívaná droga by tedy nikdy neměla být starší než jeden rok. Bez obtíží ji koupíte v lékárnách.

V půl litru vody povaříme po dobu deseti minut čtyři lžíce dubové kůry. Necháme částečně vychladnout, přecedíme a užíváme k sedavým  koupelím, obkladům nebo potírání postižených míst. Frekvence 2x týdně je pouze doporučená. Dubový odvar poskytuje úlevu od akutních obtíží, a lze ho tedy použít pokaždé, kdy si už se svými obtížemi nevíte rady. Pro miminko je tato léčba zcela bezpečná, dlouhodobě si však s hemeroidy bohužel neporadí. Proto jestliže uklidněné hormony vaše onemocnění nepotlačí, budete muset využít některou z výše popsaných metod.

Více článků najdete na medicka.cz

Předchozí článekZmrzlé rameno, jaká je příčina a jak se léčí?
Další článekOmega 3 mastné kyseliny a zdraví
blank
Alternativní medicínou se zabývám už od roku 2004. Právě tehdy zlomili lékaři hůl nad mými bolestmi hlavy, odmítli předepsat silnější léky a doporučili mi, že si budu muset zvyknout. Nezvykla jsem si, navštívila vyhlášeného odborníka na akupunkturu a ten si během několika týdnů poradil s tím, co odborníci řešili roky. Přestala jsem tak brát svoje zdraví jako samozřejmost, začala chápat souvislosti a vrhla se na studia. Zabývám se především Ajurvédou, ale cizí mi nejsou ani české bylinky, čínská medicína a jógová či meditační praxe. Na vlastní kůži mám vyzkoušeno, že i těžké astma se dá zvládnout speciálními jógovými ásanami, nebo že na prevenci chorob opravdu stačí „jen“ správný jídelníček. A ráda se o tyto znalosti podělím i s vámi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

7 + 7 =