blank
impetigo – kožní onemocnění

Impetigo – Jedná se o nakažlivé bakteriální kožní onemocnění. Výskyt je především u dětí. Postižena je nejvrchnější vrstva kůže. Původce nemoci je Streptokok nebo Stafylokok. Běžně se přes kožní bariéru nedostává, pokud je ale oslabena např. poraněním, štípancem nebo ekzémem, je to vstupní brána infekce.

Jak se projevuje

Impetigo se projevuje kožními puchýřky na různých částech těla. Bývá hojně rozšířené v dětských kolektivech. Svědčí jí teplé a vlhké prostředí. Nejprve se na těle objeví červené skvrnky, které přejdou v puchýřky. Tekutina v puchýřcích je vysoce nakažlivá. Puchýřky prasknou, vytvoří se krusta, která odpadne. Až do této doby je člověk nakažlivý. Po krustě zůstane červený flíček, který se zahojí.

Impetigo bulosníimpetigo

Vyskytuje se především u novorozenců a dětí do dvou let. Méně časté. Puchýřky se vytvoří na trupu, končetinách a v místě vlhké zapářky. Puchýře jsou vodnaté, naplněné vodou. Po prasknutí se hojí

Impetigo nebulosní

Častější, vysoce nakažlivé. Červený bolák se vyskytuje kdekoliv na těle, nejčastěji v obličeji. Červená skvrna se mění postupně na puchýřek s tekutinou, nejprve čirou, později zakalenou. Praská a vzniká žlutohnědý strup. Mohou se objevit zvětšené uzliny.

Léčba

Jedná se o nakažlivé bakteriální onemocnění a měl by je léčit lékař, ten předepíše mast s antibiotiky. Aby se lépe dostala do ranek, nejprve jsou strupy odstraněny mastí s kyselinou salicylovou. Prospěšné je také omývání hypermanganem nebo antibiotickým mýdlem. V těžkých případech se podávají antibiotika celkově.

Hygienická opatření

  • používat vlastní ručník
  • často si mýt ruce
  • dítě nechat doma, neposílat do kolektivu
  • častěji prát, na vyšší teploty
  • ostříhat dítěti nehty a hlídat, ať si nesahá na výražku

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

6 + four =