Právě teď míří na náš stůl zimní pochoutka jedlé kaštany, kterou bychom rozhodně neměli ignorovat. Ano, mluvíme o jedlých kaštanech, jejichž léčivé účinky znali už staří Řekové a Římané. Pochutnáte si, a navíc tak uděláte něco pro své zdraví.
Pocházejí ze stromu známého jako kaštanovník jedlý (Castanea sativa), kterému se skvěle daří i v našich zeměpisných šířkách. Patří do čeledi bukovitých a naši předkové ho nazývali také jedlým maronem.
V hlavní roli tanin – nebo ne?
A cení si jich i farmaceutický průmysl. Ze stromů se totiž získává tříslovina tanin, přidávaný do mnoha léčivých a výživových prostředků. Ceněna je zejména jeho protizánětlivost, komplexotvornost a detoxikační a stahující účinky. Z listů se rovněž připravují prostředky proti kašli.
Nejvíce léčivých látek však mohou nabídnout plody jedlých kaštanů. Co do energetické hodnoty jsou lepší než brambory, nabídnou však o mnoho více cenných látek – jen vitamínu C tu najdeme více, než třeba v tolik doporučovaném citronu. A jaké další vitamíny a minerály jedlé kaštany obsahují?
- vitamín A
- vitamín C
- vitamíny skupiny B
- fosfor
- kalcium
- magnezium
- železo
- draslík
- síru
- zinek
- tanin
Mohou se tedy chlubit celou řadou pozitivních účinků. Konzumace plodů jedlého kaštanovníku tak pomáhá zejména při:
- potížích se zdravím vlasů a kůže
- problémech se žaludkem
- při nemocech postihujících žaludek, srdce a mozek
- při revmatických onemocněních
- při potížích s krevním oběhem
- vyplavování škodlivin a detoxikaci jater
- podpoře trávení
Díky svému unikátnímu složení (neobsahují glukózu, sodík ani lepek) je ocení lidé trpící celiakií, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, srdečními a kardiovaskulárními chorobami nebo revmatickými onemocněními.
Kaštany lze směle použít jako přílohy k celé řadě jídel zejména ve formě pyré nebo v krémových omáčkách jsou neocenitelné. Pro běžnou prevenci chorob postačí, když si pokrm z jedlých kaštanů dopřejete 2-3x za týden. Stačí je naříznout do kříže a uvařit v horké vodě (cca 10 minut) nebo je vložit do trouby rozpálené na 220°C a péct asi čtvrt hodiny.
Léčivý čaj z listů proti bronchitidě i revmatismu
Využít však můžete i léčivé účinky zeleného hávu kaštanovníku. Koneckonců příprava čaje je jednodušší a rychlejší, než neustálá úprava pyré a či dolování pečených kaštanů z jejich tvrdé slupky. Stačí vzít rovnou lžíci usušených listů, přelít je vodou o teplotě 90°C, nechat 10 minut odstát a dopřát si tento skvělý nápoj 3x denně .
Pomáhá proti:
- bronchitidě při astmatu
- usnadňuje vykašlávání hlenu
- působí protirevmaticky
A dostanete-li se ke kůře, třeba ze starých pokácených stromů, připravte si odvar, který pomáhá detoxikovat střeva a ulevuje při průjmu.
S jedlými kaštany proti rýmě
Trpíte ucpanými nosními dutinami a běžné nosní spreje vám nepřináší úlevu? Nesnažte se je používat více, než jak je doporučováno v návodu, mohli byste na nich snadno získat závislost, vyzkoušejte místo toho „špunt z jedlého kaštanu.“
Naložte zdravý plod na dva až tři dny do vody (předtím ho samozřejmě nakrojte do kříže). Měkkou dužinu vyjměte a vytvarujte z ní pevný váleček, který si zavedete do nosu. Pozor, nevdechněte ho! Nechte v nose tak dlouho, dokud je vám to příjemné a zopakujte totéž s odstupem dvou dní. Ucpané nosní dutiny by se měly rychle odporoučet.
Kaštanovník jedlý jako pohlcovač negativních emocí
Vyznavači alternativní medicíny však tomuto jedinečnému stromu přisuzují navíc další pozitivní účinek: pomůže od stresu, zlosti a negativních myšlenek. Místo, kde roste, dokáže doslova prozářit pozitivní energií do vzdálenosti několika metrů. A pokud se ke stromu přitisknete a soustředíte se na všechny své problémy, které ze sebe postupně necháte odejít pryč, měly by stačit 2-3 minuty, abyste se začali cítit výrazně lépe. A to přece za vyzkoušení stojí, co říkáte?
Více článků najdete na medicka.cz