Srážení krve je v těle fyziologický proces, zabraňuje tomu, abychom nevykrváceli. Někdy ale sraženina vznikne v místě, kde by za normálních okolností neměla co dělat, potom může způsobit vážné zdravotní potíže.
Krev v našem těle neustále proudí a koluje, přivádí kyslík do tkání. Jakmile dojde k poranění, je narušena cévní stěna a dojde ke krvácení. Krev musí rychle zareagovat a vytvořit zátku, aby zastavila krvácení. Pokud tento přirozený proces nefunguje správně, může být člověk ohrožen na životě.
Jak vzniká sraženina
Krevní destičky se shluknou v místě, kde je céva poškozená nebo kde destičky vyhodnotí, že by mohla být poškozená. Na destičky se zachytávají bílkoviny a do jejich sítě se chytají další buňky. Sraženina rychle nabývá na objemu.
Oproti tomuto procesu působí přirozeně další bílkoviny, které brání nadměrnému růstu zátky. Po nějaké době se růst sám zastaví. Když dojde ke zhojení, tělo specifickými mechanismy zátku rozpustí a vyloučí.
Proč vznikne sraženina tam, kde nemá
- odlišnosti ve složení krevních bílkovin nebo změna vlastnosti krevních destiček
- porušená cévní stěna – pokud je cévní stěna poškozena zánětem, pohmožděním nebo aterosklerózou. Na stěně cévy se ukládá vazivo a tuk, zužuje se tak její průsvit, krev falešně vyhodnotí situaci a sráží se.
krev neustále koluje v těle a tím je zabráněno srážení. Pokud nastane situace, kde se tok krve na nějakou dobu zastaví, například při dlouhém sezení nebo při poruchách srdečního rytmu, je riziko vzniku sraženiny.
Pokud se sraženina vytvoří kde nemá, může způsobit ucpání cévy. Tkáně, které měla céva prokrvovat, nefungují jak mají, což může vést k trvalým následkům. Dokonce může způsobit infarkt, mozkovou mrtvici nebo plicní embolii. Záleží na místě, kde se vytvoří.
Léčba
Krevní sraženina musí být rozpoznána včas. Léčba spočívá v podávání léků snižující srážlivost (antikoagulantia). Rychlé rozpuštění trombu zajistí trombolytická léčba, která přináší i rizika.
Více článků najdete na medicka.cz