blank

Úspěšný, sebevědomý, pracovitý, poměrně zámožný. To je Adam. Pracuje v nadnárodní firmě, sportuje, má rodinu. Nestěžuje si na práci, manželství, domek na předměstí, ani děti. Jednoho dne ho však přepadne záchvat připomínající infarkt. Adama odvezou do nemocnice, při žádném vyšetření se však jakékoli onemocnění neprojeví. Je propuštěn, aby týden na to měl další záchvat s ještě horším průběhem. U Adama je za vším panická porucha. Není sám. Úzkostné poruchy postihují 5-7 % populace, 29 % alespoň jednou za život zažilo záchvat paniky.

Co je panická ataka?

Úzkostné poruchy, mezi které se řadí panická ataka, jsou formou psychického onemocnění, které jsou spojené s akutní tísní, strachem a obdobnými projevy a významně zhoršují kvalitu života. Panická ataka působí postiženému fyzickou bolest srovnatelnou s infarktem. Postižený trpí silným bušením srdce, pocením, třesem, tlakem na hrudi, dušením, bolestmi břicha i hlavy. Spouštěčem často bývá dlouhodobý stres, náročný pracovní den, kocovina nebo nevyspání. Příčinami bývají konstantní tlak na výkon, potlačování emocí, workoholismus nebo perfekcionismus.

blank

Mozek i výchova

Co stojí za panickou poruchou? Podle odborníků je na vině nedostatek tzv. hormonu štěstí serotoninu v mozku i výchova. Stejně tak mohou podlehnout panické poruše lidé, kteří prodělali velkou stresovou událost např. v případě ztráty milované osoby nebo žijí v permanentním napětí. U citlivých jedinců, dětí nebo teenagerů bývá na vině nedostatek sebevědomí. Panickou poruchu a ataky však není radno podceňovat v žádném případě, bez ohledu, zda potká studentku, manažera nebo paní v důchodu.

Léčba vrátí do života

Postižený totiž trpí nejen samotnými záchvaty, ale tzv. anticipační úzkostí i v období mezi nimi. Právě strach, že se bude záchvat opakovat, často postiženého izoluje nebo se dostává do ještě horšího psychického stavu, což možnost dalšího záchvatu ještě zvyšuje.

blank

Léčba panické ataky probíhá pomocí kognitivně-behaviorální terapie, která je doplněná o nácvik dechových cvičení. Dechová cvičení umožňují se účinně bránit při přicházejícím panickém záchvatu. V těžších případech je léčba navíc podpořena nenávykovými antidepresivy.

…………..komerční článek………….

Více informací naleznete na portálu medicka.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

12 + 14 =