blank

Ledvinové kameny, nefrolitiáza, je přítomnost kamenů (konkrementů) v ledvinách, mohou se ale objevit kdekoliv v močových cestách. Vznikají vysrážením některých solí a minerálů. Za jistých okolností krystalizují, vytvářejí pevné konkrementy a jsou zdrojem urputných bolestí.

Projevy ledvinových kamenů

Dávají o sobě vědět bolestmi v bederní krajině, bolestivým močením, krví v moči. Nejčastěji se vyskytují v produktivním věku. Jsou ale výjimky, u nichž probíhá onemocnění zcela bez příznaků. Projevy také závisí na velikosti kamene a jeho umístění.

Pokud se nachází v ledvině a nebrání odtoku moči, tak o sobě nedává vědět. Může se objevit krev v moči. Když se kámen pohne směrem dolů do močových cest, následek je velmi silná bolest kolikovitého charakteru vystřelující do boku, třísla, břicha, podbřišku. Velmi intenzivní bolest je dána průchodem kamene močovými cestami. Současně může nemocný zvracet, být neklidný. Na místě je návštěva lékaře, kamínek může ucpat močové cesty.

blank

Léčba

Léčba se liší podle velikosti kamene, jeho umístění, přidružených chorobách nemocného, složení kamene a dalších faktorů.

Neoperační řešení zahrnuje snahu o uvolnění kamene z močových cest. Podávají se spasmolytika na uvolnění svaloviny močových cest, analgetika. Zvýšená hydratace, rozpouštění (kameny, které rozpustit lze). Menší kameny většinou odchází spontánně zhruba do 72 hodin od prvních potíží.

Operačně se řeší drcením kamene rázovou vlnou, kámen se na rentgenu zaměří a rázovou vlnou rozdrtí na menší kousky, které by měly odcházet snadněji. Není potřeba celkové narkózy, pouze analgosedace. Nehodí se pro obézní pacienty, s deformitami páteře, s poruchou srážlivosti, infekcí močových cest. Metoda se někdy musí s odstupem zopakovat.

Dále se kámen může uvolnit endoskopicky, konkrement se odstraní a močové cesty jsou zprůchodněny. Endoskop se zavádí přes močovou trubici, do močového měchýře, skrz močovod až do vývodného systému ledvin. Po zákroku se může zavést i stent, který zprůchodňuje močové cesty a snižuje komplikace.

Kámen se může také odstranit zavedením nástroje do ledviny přes kůži na boku. Konkrement se rozdrtí a odsaje, na konci operace se do ledviny zavede nefrostomie. Ta se ponechá několik dní a nemocný odchází domů bez ní.

Prevence

Dostatečný pitný režim, rozložený do celého dne, ne pití nárazově většího množství tekutin. Omezit příjem živočišných bílkovin, soli, zredukovat tělesnou hmotnost. Kameny mohou mít různé složení, proto doporučení od lékaře se může lišit dle druhu. Léčba je doplněna o léky.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

12 − ten =