blank

 Je to onemocnění vyvolané houbami, může se vyskytnout kdekoliv na těle, ale na nehtech nohou se jí daří dobře. Mykóza může mít spoustu příčin, lidé s některými specifickými chorobami jsou na ni náchylnější (Diabetes, poruchy imunity….).

Jaká je příčina?

Plísni se daří na zavlhlé a zapařené kůži. Velmi rychle vznikne, pokud se člověk nadměrně potí, nosí neprodyšnou obuv, ponožky z umělých materiálů, jsou špatné postupy při manikúře, odnést si ji můžete i z bazénů nebo saun. Šupinky kůže se neustále olupují z nohou, stačí, abyste přišli do kontaktu na zemi veřejného bazénu s šupinkou nakaženého. Vstup do organismu plísni usnadňuje i zvlhlá kůže a drobná poranění. To, jestli se u vás mykóza zabydlí, záleží také na stavu vaší imunity.blank

Jak se mykóza projevuje

V místě je kůže zarudlá, suchá, popraskaná, svědí, mohou se objevit šupinky. Poměrně často se vyskytuje mezi prsty nohou, kůže později praská, mokvá, což může být vstupní branou infekce například pro bakterie a způsobit daleko větší potíže.

Dalším místem pro vznik mykózy bývá nehet. Šíří se od okraje nehtu po nehtové lůžko. Nehet žloutne, tloustne a jeho okraje se začnou odlupovat, až se nakonec rozpadne. Může se šířit i na okolní nehty.

blank

S léčbou je třeba začít včas

Mykózu musíte začít řešit už s prvními příznaky. Většinou se používají antimykotika lokálně. V lékárně koupíte celou řadu přípravků, raději se poraďte, špatně zvolený přípravek může mít za následek rozšíření plísně. Přípravkem ošetřete i okolí plísně, 1-2cm zdravé tkáně okolo. Samoléčbu provádějte jen při malých plochách. Léčba rozsáhlé plísně patří do rukou lékaře. Počítejte s tím, že léčba mykózy je dlouhodobá a je třeba s ní pokračovat ještě přibližně 14 dní po vymizení příznaků. Mykóza se ráda vrací.

Prevence

  • noste ponožky z přírodních materiálů
  • investujte do kvalitní a prodyšné obuvi
  • do veřejných bazénů a saun nechoďte bosí, noste si přezůvky
  • pravidelně dezinfikujte uzavřenou obuv
  • dodržujte hygienu nohou, po umytí nohy pečlivě vytřete do sucha
  • používejte pouze svoje ručníky

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

eight + five =