blank

Sportování je u seniorů specifické. Tělo již není tak silné jako kdysi a ve vyšším věku se přidružují i ​​různé nemoci. Ty souvisejí zejména s pohybovým aparátem a celkovou mobilitou. Proto mezi jednotlivými sportovními aktivitami třeba zvažovat ty nejvhodnější, aby nevzniklo více škody než užitku. O tom, jaký sport by mohl nadchnout a udržet zdraví taky starším ročníkům, si řekneme v našem článku.

Sportování ve vyšším věku je důležité

Existuje mnoho důvodů, proč začít sportovat i po produktivním věku. Lékaři dokonce tvrdí, že pohyb u lidí náchylných na srdečně-cévní choroby může být v tomhle směru rozhodující. Proto kdo si ve vyšším věku udržuje fyzickou kondici, ten si taky užívá vyšší kvalitu života.

Samozřejmě, k tomuhle pocitu přispívá odbourávání stresu během sportování. Vždyť i ve sportovním lékařství se potvrdilo, že správným cvičením je možné udržet tělo čtyřicátníka ještě dalších 20 let.

Ovšem pozor! Sport může být taky nezdravý. Platí to zejména pro ty, kteří dříve nikdy nevykonávaly žádnou pohybovou aktivitu a mají proto slabší fyzickou kondici. V jejich případě se doporučuje začít zatěžovat tělo pomaleji a nezačít hned běhat maratón. Je proto také důležité, ještě před prvním tréninkem, navštívit svého lékaře a poradit se s ním.

Na začátek stačí opravdu něco jednodušší a bezpečnější. Můžete například vyzkoušet jízdu na kvalitní tříkolce Gommer slovenské výroby. Využíváním tohoto univerzálního dopravního prostředku i na sportování, dosáhnete pravidelnou a umírněnou zátěž těla. A to je důležité zejména ze začátku.

Samozřejmě, pravidelné sportování není pouze pro starší ročníky, ale také pro mladé. U starších lidí je to ovšem těžší, zejména v souvislosti s různými nemocemi pohybového aparátu. Některé sportovní aktivity jsou v této věkové skupině většinou vyloučeny. Například k nim patří běh, který namáhá klouby. Co s tím? Odpovědí je například již zmíněná cyklistika. Ovšem velice dobrou pohybovou aktivitou pro starší lidi je taky plavání nebo strečink.

Nezbytné je procvičit svalstvo celého těla, aniž by se namáhali a zatěžovali klouby. V případě vážnějšího postižení páteře taky ještě není nic ztraceno. Řešením mohou být například lehokola se třemi koly nebo elektrické tříkolky.

Tip

Pokud máte v plánu koupit si tříkolku, je dobrým nápadem přečíst si tipy, jak jezdit na tříkolce pro seniory.

Zdravotní benefity sportování

Začneme ženami. Je potvrzeno, že stálou a pravidelnou sportovní aktivitou je možné zjemnit příznaky menopauzy. Zejména co se týče nepříjemných návalů tepla. Dokonce mnoho žen začíná v pokročilém věku pravidelně sportovat pro vitalitu a krásu. Určitě i tenhle aspekt má něco do sebe, protože pohyb a trénink působí pozitivně taky na naše duševní zdraví. A to se pak může projevit navenek.

Sport také pomáhá při problémech s aterosklerózou – kornatění a zužování cév. Odborníci se rovněž domnívají, že sport nejenže pozitivně ovlivňuje obecné rizikové faktory (vysoký cholesterol a cukr), ale zároveň působí i protizánětlivě.

Je medicínským faktem, že po 65. roce života se odbourává svalová hmota nejrychleji. A tady může pomoci a celý proces zpomalit pouze sport. Například již zmíněnými aktivitami jako plavání, nebo cyklistika. Nicméně nelze zapomínat, že rychlost reakcí se ve vyšším věku zpomaluje, a proto je dobré kombinovat vytrvalostní cvičení se silovými. A hlavně nic nepřehánět. V tomhle ohledu vše s mírou platí dvojnásob.

A co pomůže po 70. roce života? Zde je rovněž vhodný vytrvalostní trénink. Má především pozitivní přínos pro paměť a na zmírňování příznaků osteoporózy. S přibývajícím věkem a měnící se hormonální hladinou totiž kosti začínají řídnout. A týká se to zejména žen. Sportováním se využívá a zlepšuje opora kostí a tím se zabraňuje jejich řídnutí.

Pochopitelně, u starších sportujících lidí je nezbytné dodržovat taky odpočinek a regeneraci. Například v podobě procházek v přírodě nebo drobných prací v zahrádce.

Vhodné sporty pro seniory

Samozřejmě, není všechno jen o cyklistice a plavání. I když tyto sporty nejméně namáhají klouby, což je u seniorů velice žádoucí.

Ve vyšším věku ovšem není problémem pouze řídnutí kostí a bolestivost kloubů. Dochází zde také ke ztrátě svalové hmoty. Proto dalším vhodným sportem pro seniory je posilování, například činkami a gumami na cvičení. Jako doplněk takového tréninku se doporučuje strečink.

Výhody posilování jsou následující:

  • Dokážete si procvičit požadovanou svalovou partii.
  • Můžete začít s tréninkem postupně od nejmenší zátěže směrem k větší.
  • Posílené a zpevněné svalstvo lépe chrání páteř.
  • Pokud si dáte pozor při cvičení, je
  • zde pouze minimální riziko úrazu.

Tip

Pokud jste v posilovně nováčkem, nastavte si zátěž na cvičení pouze na 30% z maxima, se kterým svedete udělat jen jedno opakování.

Senioři jistě ocení taky zlepšenou koordinaci pohybů. K tomu slouží různé zábavné cvičení pro lidi ve vyšším věku. S cvičeními se pojí zejména trénink na reakce, rovnováhu, orientaci, rytmus nebo flexibilitu. Může jít například o jógu, nebo o různé formy protahovacích cvičení s pomůckami (například cvičným lanem).

A konečně, je zde také vítaná možnost různých míčových her, z nichž jsou oblíbené například volejbal nebo fotbal. Ale pozor! Zde již hrozí zvýšené riziko zranění, například zlomenina zápěstí. Ta rozhodně nepotěší žádného seniora. Stejně pamatujte, že tyto sporty už zatěžují klouby a proto by se jim měli věnovat jen senioři, kteří nemají problémy s pohybovým aparátem.

Závěr

Jednoznačně vybrat nejlepší seniorský sport se nedá. Záleží to hlavně od kondice a zdravotního stavu seniora. Pokud máte problémy s pohybovým aparátem, určitě se vyhněte míčovým hrám a běhu. Spalovat kalorie a budovat fyzickou kondici můžete taky cyklistikou nebo plaváním. A nehrozí tu zátěž kloubů.

Pokud máte problémy se svalstvem, vyzkoušejte posilování. Samozřejmě začněte s malými váhami a až postupně se propracujte k těžším váhám. Ideální je tento sport doplnit strečinkem a dechovými cvičeními. V době odpočinku a relaxu vás jistě potěší také příjemná procházka v přírodě, nebo menší práce na zahrádce.

Vítězové jsou tak všechny tyto sporty, protože každý jeden vám dokáže pomoci zlepšit zdravotní stav. Stačí si z nich jen vybrat pro vás ten nejvhodnější.

———-Komerční článek———-

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

5 × three =