Spotřeba ryb a mořských plodů je v našich končinách tristní. Přesto právě ony obsahují množství pro naše tělo prospěšných a nezbytných látek, především pak Omega 3 mastných kyselin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit.
Také jste jako děti dostávali od rodičů na lžičce rybí tuk? Víme, že nechutnal zrovna nejlépe, ale dospělí věděli, co dělají. Právě rybí tuk patří mezi velmi dobře vstřebatelné živočišné zdroje mastných kyselin Omega 3, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho mozku a imunitního systému a přispívá také k udržení zdravého srdce a našeho zdraví všeobecně. Proto bychom měli našemu tělu dodávat Omega 3 mastné kyseliny každý den.
Nejlepším zdrojem Omega 3 mastných kyselin je olej získávaný z masa ryb, tedy nikoli tuk, jak se řada z nás domnívá. Sice to neznamená, že jste svou ranní dávku nepříliš chutného probuzení přijímali zcela zbytečně, ale přiznejme si – mohlo to být i lepší.
Věděli jste, že: jiným označení pro tyto kyseliny je PUFA omega-3?
Proč mají běžní evropané nedostatek omega 3 mastných kyselin?
Za vše může naše strava. Nepodléhá totiž sezónnosti, jako tomu bývalo dříve. Středověcí obyvatelé Evropy museli vzít zavděk tím, co bylo zrovna dostupné. V létě měli tedy více zeleniny a ovoce, v zimě zase skořápkových plodů či semínek. Dnešní pestrá nabídka v obchodech nás k podobnému promýšlení a sestavování jídelníčku nijak nenutí, a to dokonce ani cenami. A nedáme-li si pozor, můžeme potraviny obsahující největší množství omega3 mastných kyselin nechtěně i úplně vynechat.
Nejlepší zdroj omega 3 mastných kyselin pro lidský organismus
Podle vědeckých výzkumů jsou nejlepší Omega 3 mastné kyseliny získané z masa lososů. Lidské tělo je vstřebává lépe a efektivněji, než je tomu i jiných zdrojů. Navíc při konzumaci rybího masa přijímáme zároveň i méně známé, ale přesto důležité Omega 6, Omega 7 a Omega 9 mastné kyseliny. Sama příroda navrhla tuto vzájemnou synergii tak, aby všechny společně dosahovaly maximálního účinku v našem organismu.
Když losos, tak čerstvý…
V našich končinách jde samozřejmě trochu o nadsázku. Ovšem kvalitně a především rychle zmrazené rybí maso se tomu čerstvému co do obsahu prospěšných látek velmi blíží. Totéž však nejde říct o lososech v konzervách, paštikách apod. Díky konzervaci je obsah mastných kyselin významně snížen a navíc neobsahují téměř žádné životně důležité mastné kyselina EPA a DHA
Lososí maso – výjimečný antioxidant pro vaše tělo
Dalším velkým benefitem časté konzumace rybího masa všeobecně je vysoký obsah antioxidantů, chránících buňky našeho těla před škodlivým působením volných radikálů, získaných ze stravy nebo znečištěného životního prostředí. Ovšem lososi mezi rybami doslova excelují. Je to vlastně přirozené. Všimli jste si někdy, jakou nádhernou barvu má čerstvé lososí maso?
A právě tato delikátní jasně červená barva má původ v přírodním barvivu astaxantinu, jež je zároveň silným přírodním antioxidantem. Astaxantin patří dokonce mezi ty nejsilnější přírodní látky s antioxidačním působením! A další dobrou zprávou je, že podle klinických výzkumů dokáže naše tělo bez problémů vstřebat až 98% této účinné látky.
Další důležité zdroje omega 3 mastných kyselin
Dopřát si dvakrát týdně pořádnou porci lososa nemusí být vždy úplně snadné. Ale pokud zapátráte ve zdravém jídelníčku, najdete i další adepty.
Vlašské ořechy a semínka patří nejlepším možným náhradám. Navíc obsahují tyto pochutiny i množství vlákniny prospěšné pro trávení. Každý den byste měli přijmout alespoň jednu lžíci libovolných semínek či skořápkových plodů v čele s ořechy. Určitě vám zachutnají v jogurtu, v salátu nebo třeba i jen tak.
A vynechat nelze ani rostlinném oleje, a to zejména kokosový, řepkový a olivový. Je-li to možné, vybírejte ty za studena lisované, vhodné do salátů nebo nepečených moučníků.
Omega 3 mastné kyseliny – jak prospívají našemu tělu
Pozitivní působení Omega 3 mastných kyselin na naše tělo dokládá řada odborných studií. Popsat zde kompletní výsledky byť jen těch nejdůležitějších by bylo daleko nad rámec našeho článku. Proto vám představíme alespoň osm nejdůležitějších funkcí omega 3 mastných kyselin pro náš organismus.
- Zmírňují potíže s klouby a pohybovým systémem.
- Snižují hladinu cholesterolu a příznivě působí na zdraví srdce a cévy.
- Snižují krevní tlak.
- Mají pozitivní dopad na činnost našeho mozku.
- Mají příznivý vliv na imunitu.
- Bojují proti zánětlivým procesům v těle.
- Stabilizují hladinu krevního cukru (a pomáhají tak předcházet pocitu hladu, čehož s oblibou využívají dietáři a diabetici).
- Přispívají ke zdraví očí a zraku všeobecně.
Nejčastější mýty – mají se diabetici bát?
Na závěr ještě nemůžeme nevzpomenout dva nejčastější mýty, které se k doplňování omega 3 mastných kyselin do našeho jídelníčku vztahují. Ten první říká, že zvýšený příjem negativně ovlivňuje glykemickou kontrolu u diabetiků. V minulosti šlo skutečně o nepříjemný problém, moderní testy však s touto eventualitou počítají a jiné se už v ČR ani nepoužívají.
Druhý mýtus tvrdí, že se touto složkou potravy nelze předávkovat. Není to tak, zvláště pokud se rozhodnete užívat omega 3 mastné kyseliny z umělých zdrojů. Předávkování není život ohrožující, ale může se projevit nepříjemným častým krvácením z nosu nebo výskytem krve v moči. Pokud se tedy rozhodnete vsadit na doplňky stravy, v žádném případě nepřekračujte doporučené dávkování a při dlouhodobém užívání se poraďte se svým lékařem!
Více článků najdete na medicka.cz