Paretův princip zaujal mnohé světové miliardáře, ale když ho rozeberete blíže, zjistíte, že je vlastně docela jednoduchý. I proto se s ním můžete setkat v ordinacích a psychologů a na seznamu vhodných doporučení pro osobní rozvoj bývá uveden hned nahoře. A v čem spočívají jeho klady? Prozradíme vám to.

A kdo je to vlastně ten Paret? Zkušený italský ekonom, který v roce 1896 formuloval princip, díky němuž lze dosáhnout důležitých cílů s mnohem menším úsilím. Jde jen o to, definovat je. Je pozoruhodné, jak je tato myšlenka stále aktuální, že?

Paret pomocí matematiky dokázal, že 80% bohatství celého světa je v rukou 20% lidí. Což lze všeobecně vztáhnout na pravidlo říkající, že 20 % příčin způsobuje 80 % výsledků. V ideálně fungující firmě tak 80% příjmů pochází od 20 % zákazníků nebo obráceně 20 % výrobků generuje celých 80% zisku. A jak toto pravidlo aplikovat i do běžného života? Nemusíte platit za drahé psychologické nebo seberozvojové kurzy. Stačí si jen vyhradit pět minut na přečtení našeho článku. Jak se získanými informacemi potom naložíte, je však už jen a jen na vás.

Určete si své cíle – teď hned

Vypadá to jednoduše. Vezměte si papír a napište na něj 25 cílů, kterých byste chtěli dosáhnout – ne více, ne méně. Pak z nich vyberte pět nejdůležitějších a zbytek prostě škrtněte a zahoďte. Tak si snadno ujasníte priority.

Myslete na svůj cíl – alespoň 25 minut!

Úspěch si žádá oběti a především váš čas. Každý den si proto vyhraďte alespoň 25-50 minut, v nichž budete soustředěn myslet jen na svůj cíl (jeden z pěti, které jste si zakroužkovali) a rozebírat v tomto kontextu veškeré své chování v předchozím dni a plánujte, co vše pro něj uděláte zítra.

Nemalujte čerta na zeď aneb konec negativismu

Přestaňte se strachovat a vymýšlet tisíc a jednu negativní situaci, k nimž by vaše snaha mohla vést. Většina z nich vůbec nenastane, tak proč se stresovat už dopředu? Nevěřte mýtům, které říkají, že pak budete na každou individualitu lépe připraveni. A navíc spousta věcí se dá elegantně vyřešit takříkajíc za běhu. Vykoušejte si, jak pohotoví umíte být!

Skoncujte se stresem – pomohou i endorfiny

Stres je vůbec rozhodujícím faktorem. Ubírá nám energii i chuť do práce a zbavuje kreativního myšlení. A jak s ním zatočit? Dvaceti minutami cvičení každý den. Je úplně jedno, jestli oběhnete blok, půjde do posilky nebo si střihnete dvacítku na rotopedu. Jde tu o endorfiny, které vás dostanou do formy po psychické stránce. A to je mnohem důležitější, než si myslíte. Je prokázáno, že lidé s dobrým psychickým zdravím musí pro splnění svých cílů vynaložit mnohem méně námahy. A to se počítá!

Tak co říkáte? Už jste se začali zabývat splněním svých snů na plný úvazek?

Více článků najdete na medicka.cz

Předchozí článekJaký význam má kolagen pro naše vlasy?
Další článekCeliakie u dětí
Jana Šrámčíková
Alternativní medicínou se zabývám už od roku 2004. Právě tehdy zlomili lékaři hůl nad mými bolestmi hlavy, odmítli předepsat silnější léky a doporučili mi, že si budu muset zvyknout. Nezvykla jsem si, navštívila vyhlášeného odborníka na akupunkturu a ten si během několika týdnů poradil s tím, co odborníci řešili roky. Přestala jsem tak brát svoje zdraví jako samozřejmost, začala chápat souvislosti a vrhla se na studia. Zabývám se především Ajurvédou, ale cizí mi nejsou ani české bylinky, čínská medicína a jógová či meditační praxe. Na vlastní kůži mám vyzkoušeno, že i těžké astma se dá zvládnout speciálními jógovými ásanami, nebo že na prevenci chorob opravdu stačí „jen“ správný jídelníček. A ráda se o tyto znalosti podělím i s vámi.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na