blank

Rakovina prsu je postrachem snad každé ženy. Vzhledem k tomu, že ročně tato choroba postihne cca 100 ze 100. 000 žen, jsou obavy naprosto oprávněné. Díky těmto obrovským číslům se rakovina (odborně karcinom) prsu řadí v České republice mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen, přičemž nových případů stále přibývá.

Vždy je nejlepší prevence, než léčba samotná. Pochopitelně kvůli tomu, že v počátečních stádiích případného výskytu rakoviny, jsou šance na uzdravení velmi vysoké, a možnost začlenění se do běžného života, téměř 100%. Tou nejlepší prevencí, kterou každá z vás může udělat, je samovyšetření prsu. V žádném případě nemůže samovyšetření nahradit mamograf, ani ultrazvuk, ale může odhalit jakékoli nejasnosti. Proto je více než žádoucí, zařadit toto vyšetření do běžného denního režimu a vyvarovat se možných nepříjemných diagnóz.

Jak se samovyšetření správně provádí?

Pokud jste vyšetření ještě nikdy neprováděla, je nutné počítat s tím, že minimálně jeden měsíc se budete vyšetřovat každý den. Důvod je prostý – chvíli trvá, než se naučíte správně vyšetření provádět, chce to cvik, a také je nutné, se se svými prsy obeznámit a zmapovat je. Pokud již žena svoje prsy zná, může provádět vyšetření jednou za měsíc. Nejvhodnější doba je těsně po menstruaci, zhruba 2. – 3. den, kdy jsou ňadra měkká a dobře prohmatná. V případě, že žena již nemenstruuje, vybere si dobře zapamatovatelný jakýkoli den v měsíci, a v ten každý měsíc provádí vyšetření.

Vyšetření jako takové má dvě techniky – nejdříve pohledem, poté pohmatem.

  1. Pohledem – stoupněte si před zrcadlo s rukama podél těla a pohledem sledujte obě prsy. Všímáte si tvaru, asymetrií, barvy, případných nerovností nebo tzv. „dolíčkování kůže“. Prohlížejte si prsy ze všech stran, a poté naprosto totéž provedete s rukama zvednutýma nad hlavou a nakonec i s rukama v bok. Je nutné sledovat různé vyrážky, puchýřky či rozšířené žilky.
  2. Pohmatem prsu a podkoží – zvedněte ruku nad hlavu a konečky prstů druhé ruky pomalu a pečlivě prohmatávejte celé prso krouživými pohyby. Postupujte vždy od zevního okraje ke dvorci. Vyšetřete okolí bradavky, a následně opět celé prso až do oblasti podkoží. Totéž opakujte i u druhého prsu. Nespěchejte, nenechejte se nikým vyrušit, pusťte si např. uklidňující relaxační hudbu a věnujte této činnosti maximální pozornost.
  3. Pohmatem bradavek – uchopte bradavku mezi dva prsty opačné ruky než je vyšetřované ňadro a sledujte tvar, barvu, případný výtok nebo vtažení bradavky do kůže.

Všechny tyto body se nejdříve provádí ve stoje. Je vhodné zopakovat bod 2 a 3 ještě vsedě.  Prsy jsou totiž pokaždé v trochu jiném postavení a mohou vykazovat, třeba i drobné, ale o to závažnější, změny.

  1. Pohmatem vleže – poslední fáze vyšetření se provádí v poloze na zádech. Prsy se vyšetřují úplně stejně, jednu ruku si položíte za hlavu a rameno téže ruky si pro lepší polohu podložíte polštářkem či složeným ručníkem. Tehdy je prso rozložené a rozprostřené, což je pro vyšetření vlastně nejlepší postavení. To samé nakonec provedete i na opačné straně. Tato poloha je velmi vhodná pro ženy, které mají objemná a větší ňadra, pro něž je vyšetření ve stoje či vsedě špatně proveditelné, kvůli zhoršené prohmatnosti.

Nahmatala jsem bulku! Mám nádor…?

Pokud si všimnete otoku části prsu, výtoku z bradavky, uvidíte rozšířené žilky, vtaženou či pomerančovou kůži, případně si přímo nahmatáte bulku, snažte se zachovat klid. V mnoha případech nemusí tento nález naprosto nic znamenat, ale pro váš klid i lékařovu jistotu, běžte k vašemu gynekologovi. Ten po mamografickém, případně sonografickém vyšetření pozná, o co skutečně jde, zda je nutné se znepokojovat, či nikoli.

Samovyšetření prsu trvá asi 15 minut. Je to jen čtvrt hodinka jednou za měsíc, kterou věnujete svému zdraví a jistotě, že jste v pořádku. Zkuste si těch několik minutek pro sebe najít, a být tak zodpovědná k sobě, ke svému tělu, i ke svému okolí.

blank

 

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

twenty − three =