blank

Tato rostlinka (Rýmovník) nyní hýbe snad celým světem. Dokonce už i já, totální analfabet na botaniku, jsem si ji pořídila. Doma jsem nejdříve sklidila posměch a skeptické pohledy, ano, přiznávám, květiny mne asi moc rády nemají, téměř každá mi zahyne, o pěstování zeleniny na zahradě či kdekoli v květináči, raději pomlčím. Tudíž chápu, že když i kaktus u nás doma odchází, byla celkem odvaha, pořídit si další rostlinu, co, podle řeči ostatních členů rodiny, stejně dlouho nevydrží. Ale ejhle, nemožné se stalo, zázrak se dostavil, a tak i já s rodinou jsme mohli zakusit mnohdy opomíjené účinky báječné bylinky.

Odkud vlastně tento všelék přišel?

Rýmovník (z latinského slova Plectranthus) je teplomilná bylina z rodu hluchavkovitých a vyskytuje se nejčastěji v Africe, na Madagaskaru či v Jižní Asii. Je typická vysokým, až 1 metr, velkým vzrůstem, má něžné modrofialové kvítky, a poměrně velké načepýřené listy. Právě zde bývá ukryta největší moc celé rostlinky, je tudíž víc než žádoucí starat se o to, aby právě listy byly nejzdravější.

Jak se dá vypěstovat?

Výše uvedené, nepříliš lichotivé, informace o mém botanickém neumětelství, jsem s nadsázkou psala proto, abych dodala odvahu i těm méně zdatným zahradníkům, jako jsem já. Tato rostlinka, kterou můžete znát také pod názvem molice, je naprosto nenáročná na pěstování i na péči. Bohatě si vystačí poklidně usazená v květináči, kam dopadá denní svit, a když ji dvakrát týdně nezapomenete zalít, máte téměř 100%jistotu, že v podzimních či zimních dušičkových dnech, budete bez rýmičky a typických kašílků.

Nemá ráda přímé sluneční záření, pokud na místo, kde normálně stojí, dopadá během dne sluneční svit, na inkriminovanou dobu ji odneste pryč, případně zvolte místo jiné, kam slunce často nesvítí. Na co je rýmovník poněkud háklivý (stejně jako člověk) bývá průvan, či mrazivý vzduch. Pokud větráte, chraňte rostlinku tím, že ji opět někam přenesete, v zimě, kdy světla nemá celý den tolik, jako v létě, uberte i se zaléváním, abyste květinu nepřelili, což jí též nesvědčí.

Ke květince se dostanete tak, že si ji buď již zakořeněnou koupíte v zahradnictví či v květinářství a dle rad kupujícího si rýmovník staráte. Pokud však již někdo z rodiny či známých, rostlinu má, může vám výhonek podarovat. Vy ho nechte nejprve zakořenit ve sklenici s vodou, poté ho přesaďte do květináče s kvalitní zeminou. Pokud ho na jaře přesadíte a lehce přihnojíte, odvděčí se vám krásně bohatými listy s omamnou vůní.

Jaké skvosty v sobě rýmovník skrývá?

Jak již bylo řečeno, pokladnicí zlata je v tomto případě list. Dá se z nich udělat čaj, tinktura na posílení imunity, sirup nebo také mastička na hojení či opary. Nejširší škálou využití však pomáhá léčit a předcházet rýmě, a také onemocněním dýchacích cest. Stačí utržený list rozmělnit mezi prsty a vdechnout jeho vůni, která je velice silná až aromatická. Může se používat k léčbě popálenin, urychluje hojící procesy, pomáhá při vysokém krevním tlaku či cholesterolu a žaludečních potížích. Dále je vhodným prostředkem proti ledvinovým a cholesterolovým kamenům, pomáhá při vysokých horečkách nebo onemocnění jater.

Jeho specifická vůně nejenže provoní celý byt, ale zároveň odpuzuje komáry, mouchy a hmyz.

Rýmovník lze využít i v kuchyni, kde se dá hravě použít do salátů, při pečení masa, nebo do různých zálivek. Je jen nutné dát pozor na aroma rostlinky, která v gastronomické sféře nemusí dělat všem nejlépe.

Jeho širokého využití a velkého spektru účinku si mohou dopřávat i těhotné ženy. Bez problémů a strachu z jakýchkoli nežádoucích účinků mohou nastávající maminky běžně čerpat z výhod rýmovníku, ovšem pouze v inhalační terapii. Pití čajů, tinktur, sirupů či mastí není doporučováno.

Zázračné využité rýmovníku

Čaj – svařte 1 čerstvě utržený list rýmovníku do 200ml hrnku a po 10 minutovém vyluhování popíjejte, tento čaj je vhodný užívat při horečnatých onemocněních, při vysokém krevním tlaku, vysokém cholesterolu, astmatických potížích nebo při poruchách jater, zevně se výluh doporučuje užívat na drobné ranky, při popáleninách nebo pokud chcete urychlit hojení.

Vhodné je tento čaj popíjet při bolestech hlavy, při chrapotu či kašli. Listy rýmovníku jsou v podstatě neusušitelné, pokud se vám podaří list usušit, trvá to velmi dlouhou dobu, díky jejich vlhkosti je to spíše nadlidský úkol, proto je nejlepší pěstovat rostlinu celý rok a mít stále po ruce čerstvé, zdravím nabyté, listy.

Tinktura – natrhejte 20 listů rýmovníku a vložte do nádoby s 500 ml 80% alkoholu, kterou zakryjte a vložte do tmavé studené místnosti. Takto nechte listy v alkoholu louhovat asi 3 měsíce, přitom denně tinkturu promíchávejte. Je možné, že se objeví hnědé listy, které je nutné odstranit. Po dostatečném vylouhování můžete tinkturu, slitou do čisté nádoby, popíjet, a to 2-3 x denně po 10 lžičkách. Je vhodné ji dát buď do čaje, jogurtu či nějaké ovocné šťávy. Tinktura je výborná při nachlazení, rýmě, nebo pokud potřebujete posílit imunitu.

Mast – připravte si 200g rostlinného tuku či oleje, který nechte v nádobě rozehřát, do něj poté vložte 10 čerstvě otrhaných listů a nechte při stálé teplotě louhovat cca 2 – 3 hodiny. Celou dobu směs promíchávejte a kontrolujte stálost teploty. Poté dejte směs na 24 hodin do chladné místnosti, a nakonec celý proces louhování ještě jednou zopakujte. Pak vychladlou směs přeceďte a nalijte ještě tekutou do mističek. Mastí potírejte postižená místa, je vhodná na modřiny, oděrky, spáleniny či opary.

Příroda je sama o sobě mocná čarodějka. Dopřává nám spoustu bylinek a léčivých rostlin, které je dobré znát a pamatovat si jejich účinky. Pomůžou nám nejen při nemoci, ale dokáží i některému onemocnění předejít. Konkrétně rýmovník patří do sféry TOP bylinek, které by neměly chybět v žádné domácnosti. Obzvlášť, pokud se jedná o tak nenáročnou rostlinu s velice pozitivními účinky. Už pro ni máte doma vyhlédnuté to správné místečko?

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

7 − four =