blank

Asi si nyní podivujete tomu, jestli čtete správně. Proč bychom se měli stresovat. V každém druhém článku slyšíme pravý opak. Nikdo se přece nechce stresovat a přidělávat si tak starosti.  Abych to uvedla na pravou míru. Za výzvou „naučte se stresovat“ se skrývá myšlena toho, že ve zdravé míře je stres naopak velmi dobrým pomocníkem pro život.

Proč je stres důležitý?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak stres vůbec vznikl a proč se stresujeme? Pokud si myslíte, že stres je důsledkem dnešní uspěchané doby, velmi se mýlíte. Kořeny prvního „stresování“  totiž sahají až do pravěku a možná ještě dál.  Představme si například pračlověka, který se potuluje hustým lesem. V tom uslyší neznámý zvuk. Pokud by v něm zvuk nevyvolal žádnou úzkost a on by nerušeně vykračoval dál, pravděpodobně by ho jeho laxnost mohla velmi brzy zamrzet. Proto bylo lidské tělo od počátků věků na tyto chvíle připraveno sebezáchranným stresovým módem, díky kterému si už v pravěku mohl člověk vyhodnotit, že se před ním vyskytuje nějaký důležitý problém, který je potřeba nějak řešit.

Všeho s mírou

Důležité je uvědomit si, do jaké míry je naše stresování ještě zdravé a kdy už jde o maličkosti. Je totiž zcela logické, že pokud nás čeká důležitá životní událost (maturita, pohovor) nebo se nacházíte zrovna ve velmi nešťastném období (ztráta zaměstnání, problémy s partnerem), cítíme se pod tlakem. Tak je prostě lidské tělo nastaveno. Pokud jsme ovšem vystresovaní permanentně, aniž by pro to byl opravdu významný důvod, je už něco špatně a je potřeba se se stresem naučit pracovat.

Jak tedy zacházet se stresem?

V prvé řadě je potřeba se zamyslet nad tím, co přesně Vás trápí. Pokud identifikujete příčinu, máte už z poloviny vyhráno, často totiž zjistíte, že to není životně důležitá věc a že jste si starosti dělali zbytečně.

V případě, že je příčina stresu opodstatněná, zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste ji odstranili. Pokud jste například pod stresem kvůli ztrátě zaměstnání, neseďte doma a zkuste se porozhlédnout po jiné práci. Nemusí se Vám to hned povést, ale pokud budete řešení odkládat, Váš stres se bude akorát prohlubovat. Nedělejte však hned ukvapené závěry a stanovujte si postupné reálné cíle, respektive mezníky vedoucí k Vašemu cíli. Z každého splněného úkolu pak budete mít větší radost a stres tak bude slábnout.

Více informací naleznete na portálu medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

two × 3 =