blank

Problém přichází, pokud povrch oka není dostatečně omýván. Projevem je řezání a pálení, může mít však větší zdravotní následky.

 Syndrom suchého oka je poměrně rozšířený problém, projevuje se pálením, řezáním a celkovým diskomfortem v oku. Může způsobit i poškození povrchu oka. Na vině je porušená schopnost oka tvořit slzy nebo se slzy tvoří dostatečně, ale je změna v jejich kvalitě. Slzný film poskytuje oku ochranu a vlhkost. Je složen z oleje, hlenu a vody. Pokud je jedna složka porušena, oko není dostatečně chráněné.

Syndrom suchého oka se může objevit v každém věku, častěji je pozorován u žen v menopauze. Potíže se mohou zhoršit při pobytu v prašném a zakouřeném prostředí, ve větru, suchém a klimatizovaném prostředí. Vliv může mít i dlouhodobé sledování obrazovky, užívání kapek a některých léků. Syndrom suchého oka může mít původ i ve vrozených nebo získaných deformitách na očním víčku.

Příznaky

  • zarudnutí
  • pálení a řezání
  • únava očí zhoršené vidění
  • světloplachost
  • z důvodu neustálého dráždění oka dochází na povrchu k drobným poškozením a ty mohou mít za následek zánět rohovky nebo spojivky
  • nadměrné slzení z důvodu dráždění
  • bolest hlavy

Jaká je léčba

Potížím lze ulevit volně prodejnými léky, ale je vždy lepší navštívit odborníka, který stanoví diagnózu a určí správnou léčbu. V některých případech není příčina jen v oku, ale problémy mohou mít souvislost s celkovým onemocněním (diabetes, alergie, autoimunitní nemoc, infekce…).

U lehčí formy jsou předepisovány oční kapky (umělé slzy) nebo gely a masti. U závažnější formy se ordinují speciální zvlhčující gely a někdy je nutný i chirurgický zákrok. Pro úspěšnou léčbu je nutné upravit i životná styl, zmírnit stres, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, upravit okolní podmínky.

 Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

ten − four =