blank

Tolice vojtěška (Alfalfa) roste především v Malé Asii a na Balkáně, nachází se na okrajích, pastvinách a stepích. Obsahuje mnoho minerálů a dalších příznivých látek, které rostlina absorbuje ze země s dlouhými kořeny.

Léčivé vlastnosti

Američané s ní léčí žloutenku, zlepšuje srážení krve, v Indii bylinu používají při onemocnění ledvin a kloubů.

Jiné oblasti medicínského použití:

 • vředy, furunkulóza
 • revmatismus, artritida a dna
 • kolpitida
 • periodontální onemocnění
 • eroze
 • uretritida a cystitida
 • ateroskleróza
 • zácpa
 • diabetes mellitus
 • anémie
 • artróza
 • žaludeční a duodenální vřed

Je to dobrý laxativ a diuretikum, které pomáhá zlepšit trávení a také uvolňuje tělo od nadměrné tekutiny. Proto jsou úspěšné případy použití pro prevenci artrózy, revmatismu, celulitidy, diabetu, edému a dny.

Diuretické vlastnosti v kombinaci s protizánětlivými látkami jsou užitečné při léčbě pyelonefritidy, prostatitidy, cystitidy a urolitiázy.

V gynekologické praxi pomáhají izoflavony při léčbě endometriózy a dalších onemocnění spojených s hormonálními účinky. Budou také užitečné při menopauze k zmírnění příznaků a překonání nedostatku hormonů v ženském těle.

Prostředky obsahující lucerny posilují imunitní systém a poskytují náboj vitality kvůli vysoké koncentraci vitamínů, minerálů a rostlinných bílkovin. Bylina pomůže překonat obecnou slabost, nervozitu, podrážděnost, únavu, fyzickou a duševní únavu.

Zlepšuje vstřebávání potravy v zažívacím traktu a v důsledku trávicího procesu. Štípání a vstřebávání tuku je rychlejší.

Pokud trpíte nadýmáním, pálením žáhy, nebo máte žaludeční vřed, je třeba pravidelně jíst mladé výhonky vojtěšky. V tomto případě se stěny žaludku stanou pružnějšími, což bude přínosné pro vaši pohodu.

Tento produkt je také žádoucí přidat do stravy těhotných a kojících matek, protože se skládá z vápnitých látek, které jsou užitečné pro vývoj a růst kostí dítěte. Nezapomeňte se však předem poradit se svým lékařem.

Čerstvé výhonky zpevňují zuby kvůli obsahu fluoru. Vitamín D a draslík urychlují regeneraci kostí a přispívají k hojení zlomenin, bojují proti osteoporóze.

Vitamin K je užitečný v játrech a zlepšuje srážení krve. Při nedostatku tohoto vitamínu se mohou objevit hematomy.

Saponiny snižují hladinu cholesterolu v těle. A kumarin zabraňuje tvorbě krevních sraženin v tepnách – vynikající preventivní a terapeutické činidlo pro aterosklerózu. Kromě toho se vojtěška doporučuje pro osoby s hypertenzí, tachykardií, ischémií a prevencí těchto onemocnění.

Pokud jsou modřiny, hematomy nebo kousnutí hmyzem, je třeba smíchat semena z vojtěšky s vodou, aby se vytvořila pasta. Namažte postiženou oblast a bolest zmizí. Tento jednoduchý nástroj pomůže také snížit otoky.

Používá se k boji se špatným dechem.  Malý kousek šťavnaté mladé rostlinky vám pomůže vypořádat se s nepříjemným zápachem.

Vojtěška pro růst vlasů

S pomocí vojtěšky můžete dokonce urychlit růst vlasů.  4 lžíce. l byliny s litrem vody, vaříme 10 minut a necháme vychladnout. Po umytí vlasů opláchněte vlasy teplou vodou.

Kontraindikace

Nemůže být použit v žádné formě se systémovým lupus erythematosus.

Pokud užíváte léky ke snížení srážení krve, poraďte se svým lékařem.

Máte-li autoimunitní onemocnění, exacerbace žaludečních onemocnění a alergii na výrobky z bobů požádejte povolení od lékaře, jinak by vám bylina mohla poškodit zdraví.

Více článků o bylinkách a alternativní medicíně najdete zde na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

sixteen + 17 =