blank

Třes je dědičná porucha centrálního nervového systému, vyjádřená rytmickými svalovými křečemi, které se zhoršují pohybem. Tyto spasmy mohou zahrnovat jakoukoli část těla, i když se nejčastěji třesou ruce, nohy, hlava, hrtan, jazyk a brada. Jednoduché úkoly jako psaní, drcení zeleniny nebo holení se stávají obtížnými.

Třes je často příznakem vývoje Parkinsonovy nemoci, ale ne vždy. Pravděpodobně je příčinou této nemoci genetická mutace, ale vědci si zatím nejsou jisti. Ruce a nohy se mohou třást stresem, vyčerpáním, velkými dávkami kofeinu, vysokými teplotami, atd.

Kromě léků mohou některé bylinky pomoci při léčbě a zmírnění příznaků třesu.

Šišák bajkalský

Tato bylina je široce používána v lidové medicíně jako mírné a přirozené projímadlo. Šišák zvyšuje obranyschopnost organismu, tlumí a léčí záněty průdušek, hlasivek a uší. Pomáhá i při léčbě HIV. Tlumí bolesti. Má uklidňující účinek, pomáhá zmírnit křeče. Členové Americké botanické rady doporučují 1-2 gramy této rostliny, abyste se zbavili třesu a křečí nebo čerstvě uvařený čaj se šišákem (2-3 šálky denně).

Mučenka

Bylina se využívá dlouhá léta k léčbě úzkosti a záchvatů v Americe i v Evropě. Užívání této rostliny zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku. Při poklesu hladiny této látky se aktivita nervových buněk snižuje, což vede k pocitu uvolnění. To může být užitečné pro snížení symptomů třesu.

Mučenka čaj: nalijte na 1 lžičku byliny šálek vařící vody a nechte čaj stát 10 minut. Pijte 3-4 šálky denně.

Valerian

Valerian je používán k léčbě nervové úzkosti a nespavosti po více než tisíc let a je i nadále jedním z nejoblíbenějších bylinných léčiv, které jsou vybaveny relaxačními vlastnostmi. Stejně jako některé další uklidňující bylinky způsobuje valerián nárůst GABA v mozku. Upozorňujeme, že valerián je účinný při léčbě mírného třesu. V těžkých případech samotné bylinky nepomohou.

Valerián čaj: 1 lžička suchého kořene se zalije 1 šálkem vroucí vody, nechte nápoj stát 5-10 minut. Pijte až 3 šálky denně.

Ovesná sláma

Ovesná sláma je další účinný bylinný prostředek pro léčbu třesu. Má životodárnou moc, uklidňuje hyperaktivní děti, bojuje proti záchvatům paniky a úzkosti, bojuje proti osteoporóze, působí jako přirozená antidepresiva, snižuje bolesti kloubů.

 Pepřovník opojný

Čaj, připravený z Pepřovníku opojného zvaného Kava-kava, je tradičně využíván původními obyvateli tichomořských ostrovů pro slavnostní pití čaje. Relaxační vlastnosti tohoto přírodního léku jsou populární pro celý svět.

Američtí vědci považují Kava kava za účinnou při léčbě nervových poruch, úzkosti a nespavosti. Je však nebezpečné používat tuto rostlinu k pravidelnému ošetřování třesem: existuje riziko poškození jater. To vyžaduje lékařský dohled.

Všechny tyto bylinky na třes mají za cíl odstranit nebo zmírnit příznaky onemocnění. S hlavní příčinou se prostě nemohou vypořádat. Před zahájením léčby bylinami je nutná konzultace ošetřujícího lékaře!

Obecné pravidla při třesu

  • Dejte si heřmánkový čaj
  • Pokud potřebujete silnější uklidňující efekt z bylin, vyzkoušejte kozlík.
  • Procvičujte ruky
  • Udržujte nervová zakončení flexibilní a prokrvené.
  • Doplňte si vitamín B a železo
  • Zvyšte příjem hořčíku a omega-3 mastných kyselin.

Magnézium zabraňuje vzniku křečí, které se mohou podílet na efektu třesoucích se rukou. Hořčík najdete v luštěninách, ořeších a semínkách. Omega-3 mastné kyseliny vytěžíte zejména z ryb a kvalitních olejů.

Pozor na kofein, alkohol a kouření!

Nadměrná spotřeba všech těchto látek může způsobovat nekontrolovatelný třes rukou, zvláště v stádiích, kdy už mluvíme o závislosti.

Více informací naleznete na portálu medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

eighteen + 11 =