blank

Žije mnoho lidí, pro které jsou vitamíny životně důležité: tato skupina zahrnuje děti, starší lidi, sportovce, těhotné ženy, alergiky a vegetariány. Také mezi těmi, kteří rozhodně potřebují užívat vitamíny, jsou diabetici, protože jejich stravování je horší než u zdravých lidí.

Význam vitamínů pro sportovce

V moderních sportech dosáhla fyzická námaha úrovně, kdy je velmi obtížné překonat bez použití různých stimulujících a podpůrných léků překážky. Jinými slovy, k dosažení cenného sportovního cíle – olympijské medaile nebo vynikající fyzické formy – jeden tréninkový proces nestačí, protože každá úroveň kondice má své vlastní hranice fyzického výkonu osoby. Chcete-li tyto limity rozšířit, použijte nedopingové léky. Počet takových léků, které nejsou zakázány pro použití v sportu, roste. Používají se v souladu s požadavky lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru a Světové antidopingové agentury, převážně jde o vitaminy.

Vitamíny jsou nezbytné pro sportovce, protože zvýšená fyzická aktivita způsobuje zvýšenou potřebu živin. Je zřejmé, že potřeby běžců s tělesnou hmotností 55 kg, desetibojaře o tělesné hmotnosti 110 kg a jiných o hmotnosti 130 kg budou zcela odlišné, aniž bychom zmínili dopad rozdílu v metodách výcviku a povaze výživy. A pokud je odpověď na otázku, zda sportovci potřebují užívat vitamíny, jednoznačná, pak otázka potřeby těchto látek podléhá významným změnám v závislosti na obsahu kalorií denní stravy a poměru jejích jednotlivých složek.

Zvýšení kalorií a výskyt bílkovin ve struktuře denní stravy zvyšují potřebu vitamínů. Zvýšení sacharidů zvyšuje potřebu vitaminu B1 a zvýšení bílkovinné stravy o podíl rostlinných bílkovin zvyšuje potřebu vitaminu PP. Diskuse o tom, zda jsou vitamíny potřebné pro sportovce, o významu těchto sloučenin pro udržení zdraví lidí, kteří věnují spoustu času školení, nebyly po dlouhou dobu prováděny. Význam vitamínů pro dosažení vysokých sportovních výsledků není zpochybněn. Ale otázky, které vitamíny a v jakých dávkách je použít v různých fázích přípravy, zůstávají nevyřešené.

Proč máme dávat vitamíny dětem?

Samozřejmě, malé děti patří k těm, které potřebují vitamíny nejvíc: vitamíny jsou pro ně naprosto nezbytné a nedostatečné zásobování těchto látek může zpomalit jejich růst a duševní vývoj. U dětí, které nedostávají vitamíny ve správném množství, je metabolismus narušen, imunita se snižuje. Proto musí výrobci dětských potravin obohatit své produkty (mléčné směsi, zeleninové a ovocné šťávy, bramborová kaše, obiloviny) všemi potřebnými vitamíny.

blank

 

Dnes se dětského lékaře rodiče velmi často ptají, proč děti potřebují vitamíny, jaká je potřeba dodatečného příjmu vitamínových komplexů, účinnost a bezpečnost dětí používajících určité léky a také, které komplexy by měly být upřednostňovány a proč. První požadavek při výběru multivitamínového komplexu je zjevně rovnováha (tj. přítomnost všech nezbytných vitaminů v kompozici). Druhý požadavek: maximální přiblížení dávky vitamínů obsažených v komplexu multivitaminů na denní potřebu. Třetím důležitým bodem, kterému by měli rodiče věnovat pozornost, je forma vitamínů. Malé děti potřebují vitamíny v kapalné formě: sirupy jsou nejoptimálnější „dětskou formou“, jsou ideální pro použití a dávkování.

Jaké vitamíny jsou potřebné pro starší lidi?

Další skupina lidí, kteří potřebují vitamíny, jsou senioři. S věkem se v lidském těle objevují změny, které vyžadují úpravu výživy.

U starších lidí se snižuje schopnost absorbovat přísady do potravin, snižuje se také energetický metabolismus. Chronické onemocnění a užívání různých léků vedou k tomu, že člověk pravidelně ztrácí potřebné látky, především vitamíny, minerály a stopové prvky. Ukázalo se, že u 20-30% starších lidí je spotřeba např. Vitamínu B6 nižší, než je doporučeno. A hladiny vitaminů B a B12 v krvi jsou u významného počtu starších lidí mnohem nižší než u normálních. Zvláště jsou důležité vitamíny pro seniory, kteří jsou léčeni v nemocnicích. Vitamíny jsou prostě nezbytné pro prodloužení života. Nyní bylo prokázáno, že pravidelná konzumace dostatečného množství kyseliny askorbové může výrazně zpomalit proces stárnutí.

Například jeden z největších moderních vědců, jež se stal dvakrát laureátem Nobelovy ceny Linus Pauling po mnoho desetiletí, denně užíval vysoké dávky vitamínu C a další vitamíny. Až do posledních dnů svého života si velký vědec (který žil po 93 let) udržoval jasnou mysl, dobrou fyzickou formu, vysoký výkon, aktivně vedl Mezinárodní akademii věd, jejichž 118 členů byli nositelé Nobelovy ceny. Není tedy pochyb o výhodách vitamínů u starších lidí.

Více informací naleznete na portálu medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

twenty − nineteen =