Vysoký krevní tlak – Hypertenze patří mezi civilizační choroby. Trpí jí poměrně značná část populace. Jako vysoký krevní tlak můžeme označit hodnotu 140/90 a vyšší, opakovaně naměřenou nebo trvale zvýšenou. Ideálně by měla být hodnota krevního tlaku 120/80. Některé zdroje uvádí, že vysokým krevním tlakem trpí až 35 % populace ve věku 25-64. Nebezpečí hypertenze spočívá v tom, že poměrně dlouho nezpůsobuje žádné potíže. Přijde se na ni ve chvíli, když už začneme mít zdravotní problémy, což už bývá také pozdě.

Jaké druhy hypertenze rozlišujeme

Primární hypertenze – není zcela jasná příčina, známe ale některé faktory, které ke vzniku přispívají. Více se vyskytuje u obézních lidí, při nadměrném solení jídla, alkoholiků, užívání hormonální antikoncepce nebo drogové závislých.

Sekundární hypertenze – bývá příznakem jiného onemocnění, např. u chorob ledvin, zúžení tepny, hormonálních poruchách, těhotenská hypertenze, při užívání některých léků. Příčina je známa a může být odstraněna, aniž by člověk užíval dlouhodobě léky.

Jak se hypertenze (vysoký krevní tlak) projevuje

Ze začátku nejsou příznaky žádné, postupem času se začne objevovat bolest hlavy (hlavně v oblasti čela a spodiny lebeční), zrychlený tep, bušení srdce, porucha vidění, pocení, krvácení z nosu, závratě, nespavost, šumění v uších, poruchy vědomí. Otoky v oblasti kotníku, ztížené dýchání.

Neléčený vysoký krevní tlak může způsobit infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu.

Léčba hypertenze

Základem je upravit životosprávu. Přestat kouřit, pravidelně se hýbat (alespoň 3-4x týdne po dobu 30-40 minut), upravit stravu, vyhýbat se stresu, výrazně snížit solení a alkohol. Tato léčba často stačí u mírně zvýšeného tlaku.

Farmakologická léčba je druhým krokem, pokud režimová opatření nejsou účinná. U opravdu vysoké hypertenze se k lékům přistupuje ihned. Cílem je snížit tlak pod hodnotu 140/90. Může se využít jednoho léku nebo kombinací léků.

Více článků najdete na medicka.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] jejich funkci, a v budoucnu může vést i k závažnějším onemocněním, jako je cukrovka, zvýšený tlak, anebo jakékoli kardiovaskulární onemocnění. Je tedy jen ve vašem zájmu se znovu vejít do […]