blank

Zácpa je problém, se kterým se svému okolí příliš nechlubíme, je to společenské tabu. Není to ani zdravotní problém, se kterým hned běžíme k lékaři. Nejprve se snažíme pomoci si vlastními silami. Co je příčinou a jak si můžeme pomoci?

Velmi často si za tento problém můžeme sami. Nepravidelná strava, špatná skladba jídelníčku, nedostatečný pitný režim, vynechání zeleniny a vlákniny z jídelníčku, nadměrné pití čaje. Příliš těsné oblečení pravidelnému vyprazdňování také neprospívá. V neposlední řadě je nutné zmínit i stres, vědomé potlačování nutnosti vyprázdnit se, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu. Na vině je i genetika. Některé choroby a léky mohou zácpu také způsobit.

Je třeba zmínit, že pokud se denně nevyprazdňujete, ještě to neznamená, že trpíte zácpou. Jako zácpa se dá pojmenovat stav, kdy chodíte „na velkou“ méně než třikrát týdně a provází ji nepříjemné pocity. Bolest, nadýmání, tlakové břišní bolesti a pocit nedostatečného vyprázdnění. Na druhou stranu tyto příznaky neberte na lehkou váhu, mohou značit daleko horší nemoci. Pokud víte, že neberete léky, které by mohly ovlivnit vyprazdňování, nezměnili jste stravovací návyky, nejste si vědomi ničeho, co by mohlo obtíže způsobit. Dále vaše vyprazdňování provází přítomnost krve, hubnete, trpíte nechutenstvím, navštivte neodkladně lékaře. Česká republika drží smutný světový prim v počtu onkologických onemocnění tlustého střeva.

Jak si pomoci

Důležitá je úprava stravy, zařadit dostatek vlákniny, zeleniny, čerstvého ovoce se slupkou, tekutin, kompoty, kysané mléčné výrobky, vyřaďte potraviny, které zácpu zhoršují (čokoláda, káva, alkohol, tučné mléčné výrobky, smažená jídla, nezralé banány, vejce natvrdo, cukrovinky, bílé pečivo, luštěniny, potraviny bohaté na železo). Bílé pečivo nahraďte celozrnným.

Nácvik vyprazdňování – osvojte si ranní rituál, přes noc dejte do sklenky vodu a nechte v ní vyluhovat švestky, ráno vodu ohřejte a nalačno teplou vypijte. Chvíli počkejte a zkuste jít na WC. Nepůjde to třeba hned napoprvé, ale nácvikem se můžete dostat k pravidelnému vyprazdňování.

Pokud zácpa trvá delší dobu, i přes všechny režimová opatření, jsou v lékárně k dostání laxativa – léky usnadňující vyprazdňování. S nimi je třeba zacházet opatrně. Slouží jako jednorázová nebo krátkodobá pomoc. Nejsou vhodná na dlouhodobé užívání, tělo si na ně rychle zvykne a dostanete se do začarovaného kruhu. To stejné platí i pro klystýr. Vhodná jsou naopak probiotika, která napomáhají obnovit optimální mikroflóru tlustého střeva.

Více informací a rad naleznete na portálu medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

1 + seven =