Někdy se tomuto onemocnění zkrátka nevyhneme. Podchytíme-li jeho první příznaky už na počátku, mohou se nám správně užívané bylinky stát významnými pomocníky při cestě k uzdravení. Mají však svá omezení a limity, a leckdy mohou dokonce více ublížit než prospět. Co byste tedy o užívání bylinek při zánětu ledvin měli vědět?
Na počátku je třeba zvýraznit, že zánět ledvin patří mez velmi vážná onemocnění a pokud propukne naplno, bylinky jen samy osobě si s ním už neporadí. Ovšem sledujete-li své zdraví dlouhodobě, pak vám první příznaky zánětu nejspíš neuniknou, a právě tehdy má léčba bylinkami největší šanci.
Měli byste vědět: Zánět ledvin alias pyelonefritida je zánětlivé onemocnění bakteriálního původu. Vyskytuje se v chronické i akutní formě.
Ponecháme teď stranou chronický zánět ledvin. Na něj ukazuje především zvýšená únava, časté teploty a další vcelku neprůkazné příznaky, takže klíčem k určení správné diagnózy bývá pouze laboratorní vyšetření moči. Akutní zánět ledvin však lze poznat vcelku snadno.
První příznaky zánětu ledvin
Zpozornět byste měli už ve chvíli, kdy výrazně prochladnete. Není to sice podmínkou, ale nejčastěji se zánět ledvin a močových cest všeobecně objevuje právě po podobné epizodě. Už tehdy nasaďte některého z perfektních pomocníků pro zdravé ledviny. Skvělí jsou zejména dva.
Brusnice brusinka, které působí močopudně, a zároveň močové cesty čistí a dezinfikuje a brání usazení nebezpečných bakterií v močových cestách či na stěnách močového měchýře. Pro co nejrychlejší nástup účinku je vhodné koupit kvalitní brusinkový džus a následně si dopřát po dobu jednoho týdne odvary z brusinkového listí nebo chemicky neošetřených plodů. Obojí užíváme 3x denně. Sušených listů budeme na každý šálek potřebovat zhruba jednu vrchovatou lžíci, u sušených plodů pak dvojnásobné množství.
Máte-li citlivé ledviny, takže vám brusinky nevyhovují, poptejte se v lékárně po urologickém čaji s jehlicí trnitou. Účinnou částí je kořen, který ledviny nedráždí, a zároveň působí výrazně močopudně a dezinfekčně. Jde o silnou bylinku, není vhodné ji užívat déle než týden. Zcela zapovězena je pak těhotným a kojícím ženám.
První příznaky akutního zánětu ledvin
Zanedbáte-li prevenci, máte ještě jednu příležitost k podchycení počínajícího zánětu. Ve chvíli, kdy se přestanete cítit dobře, dostaví se zvýšená teplota doprovázená tmavší (v horším případě i zapáchající) močí, rychle sáhněte po vhodných bylinkách na ledviny.
Kromě už zmiňované brusinky je vhodná také kopřiva. Působí močopudně a protizánětlivě, brání tvorbě ledvinových kamenů a čistí ledviny od přítomných bakterií. Používejte ji hned dvakrát. Ve formě čaje i teplého obkladu.
Čaj připravíme jednoduše. Stačí dvě lžičky sušených listů (případně směsi listů a kořenů) přelit vroucí vodou, nechat louhovat deset minut a ještě teplé vpít. A totéž zopakovat ještě dvakrát za den. Ráno, v poledne a během brzkého večera užíváme kopřivový čaj nejméně po dobu dvou týdnů. Vylouhované lístky však nevyhazujeme. Lehce je vymačkáme, přiložíme zvenčí na ledviny a upevníme obinadlem. Zachumláme se pod deku, aby obklad nevychladl a vydržíme alespoň 15 minut. Obklad lze opakovat i častěji, maximálně však 6x denně. Vaše kůže by mohla reagovat citlivě na některé látky obsažené v kopřivě.
Když zánět ledvin propukne naplno
Po zahájené bylinkové kůře by měly příznaky do dvou až tří dnů ustoupit. V žádném případě se nesmí zhoršovat. Jestliže teplota i přes veškerou snahu bude stoupat nahoru, při močení vás začne pálit nebo dokonce ledviny začnou bolet, navštivte okamžitě lékaře. Zánět může ledviny velmi rychle poškodit a antibiotika vám tak doslova dokáží zachránit zdraví.
Zároveň s antibiotiky lze nadále užívat brusinkový nebo kopřivový čaj a to v běžném dávkování. Ledviny posílí a pomůže jim zregenerovat bez dalších následků.
Více článků najdete na medicka.cz