blank

Sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin) vám připraví perné dny. Bolest hlavy, ucpaný nos, horečka. Onemocnění je poměrně časté, především v dětském věku.

Dutin je hned několik, dvě v horní čelisti, dvě v kosti čelní, tři spojené v čichové kosti a dvě v kosti klínové. Všechny dutiny jsou v komunikaci s nosní dutinou. Povětšinou je vystýlá stejná sliznice jako v nose. Za onemocnění jsou nejčastěji zodpovědné viry, které se do dutin dostanou z nosu. Sliznice se poškodí a to je živná půda pro bakterie, vodová rýma se mění na hnisavou. Dutiny se začnou plnit hnisem a dochází k ucpání vývodů.

Příčina vzniku

Nejčastější příčinou je přechod z dutiny nosní.

Původ však může být i v zánětu zubního lůžka. Při neléčeném zubním kazu může přejít zánět skrz kost do dutiny, ta je zde velmi tenká.

Specifické jsou letní sinusitidy, které vznikají při vodních radovánkách, kdy se infekce může dostat nosem do dutin.

Někdy sinusitida může vzniknout i při alergii.

Stávají se i případy, kdy sinusitida vznikne po traumatické události – poranění obličeje.

Rizikové faktory pro její vznik jsou oslabený organismus (psychické, fyzické vyčerpání, poruchy výživy, kouření, dlouhodobý stres), suchý vzduch v přetopených místnostech, alergie, vdechování chemikálií, prachu nebo kouře.

Jak se sinusitida projevujeblank

  • začíná jako vodnatá rýma, která přechází v hnisavou
  • horečka, nechutenství, celková slabost a únava
  • huhňání, přechodná ztráta čichu
  • bolesti hlavy – charakteristicky v polovině hlavy, kde je zánět, dále při poklepu nad postiženým místem a při předklonu
  • neléčená nebo nedostatečně léčená akutní sinusitida přechází v chronickou, teplota většinou chybí, je přítomná dlouhotrvající hnisavá rýma, chrápání a ucpaný nos.

Jaká je léčba

Bakteriální infekce se léčí antibiotiky. Pokud už dojde k ucpání dutiny a sekret neodtéká, je třeba provést punkci dutiny – tlustou jehlou se propíchne stěna dutiny a je odsán obsah. Zákrok je někdy třeba opakovat. Pokud ho provádí zkušený lékař, není většinou tak dramatický, jak se může zdát.

Doporučuje se i prohřívat horkou vodou, v předklonu, dochází k uvolnění sekretu. Léky, které může lékař předepsat, jsou mukolytika (zkapalňují hlen), kortikosteroidy (zmírňují zánětlivé příznaky), antihistaminika (proti alergii).

Pokud infekce vychází z nosní mandle, je třeba ji odstranit – adenektomie.

Komplikace může nastat, pokud infekce postoupí do středouší, což bývá časté hlavně u dětí. Vzácně infekce přechází na kost v okolí nebo do očnice, může však přejít i na dolní cesty dýchací. V místě zánětu se také mohou tvořit slizniční cysty, vzniklé ucpáním vývodu slizniční žlázky.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

9 − 1 =