blank

Apendicitida, nebo jak jsme zvyklí mluvit – zánět slepého střeva, patří mezi nejčastější náhlé břišní příhody. Setkáváme se s ním hlavně u dětí, mladých dospělých (do 30 let) a těhotných žen.

U pacienta jsou příznaky této nemoci vždy velmi nepříjemné a bolestivé.  

Může se objevit:

  • nevolnost,
  • nechutenství,
  • zvracení,
  • zácpa / nadýmání,
  • zrychlený tep,
  • mírně zvýšená tělesná teplota,
  • horečka nad 38 ° C (při roztržení apendixu).

Apendicitida může být způsobena infekcí, maligním buněčným růstem nebo cizím tělesem, zejména pecky či jadérka z ovoce, resp. některé parazity, jako hlístice a roupy. Fyziologické analýzy spolu s ultrazvukem a palpací břišní dutiny poskytují lékaři informace potřebné k rozhodnutí. Nejčastěji potřebujete operaci.

Některé bylinky a koření s výraznými protizánětlivými vlastnostmi (alespoň pár z nich musí být ve vaší kuchyni) mohou být velkou pomocí při prevenci apendicitidy, bolestivého syndromu během útoku a také při obnově těla po operaci.

Mátové listy

Listy máty peprné obsahují cenné součásti rostlin – mentol. Zmírňuje bolest, podporuje hojení ran a pooperační stehy. Velmi dobrý při léčbě katarakty.

Kromě toho, esenciální oleje ve složení s mátou zabraňují vzniku bakteriálních infekcí. To je zvláště důležité po chirurgickém zákroku, včetně po odstranění apendicitidy, i když je pacient stále pod lékařským dohledem.

Dokonce i v listu máty je hodně železa, což je pro krvinky nesmírně důležité.

Ženšen

Snižuje bolest a zpomaluje šíření infekce v celém těle s apendicitidou. Dnes najdete v prodeji ženšenové čajové pytle. Musíte je pít alespoň dvakrát denně.

Toto je užitečnější a neškodná forma léčby než například tablety nebo kapsle. Společně s teplou tekutinou se aktivní složky rostliny vstřebávají rychleji do krve a začnou bojovat proti zánětu.

Bazalka

Jak víte, šťáva z listů bazalky je skutečnou komorou antioxidantů, která zvyšuje imunitu a pomáhá při rychlém zotavení po operaci.

V bazalce jsou přírodní léky proti bolesti, které nejsou návykové, a to i při delším užívání.

Místo šťávy se můžete pokoušet pravidelně žvýkat několik pečlivě vypraných listů. Efekt je přibližně stejný.

Turmeric (kurkuma)

Kurkuma – přírodní zázrak. Turmeric je jedním z nejbezpečnějších a současně silných protizánětlivých léků rostlinného původu. Snižuje bolest a snižuje otoky u apendicitidy. Zapomeňte na kapsle a pilulky. Čerstvé, suché kořeny, zakoupené od přítele obchodníka léčivých bylin a koření – je to, co potřebujete!

Zázvor

Dvě funkce jsou okamžitě dány – pomoci pacientovi od bolesti a bojovat proti zánětu. Suchý mletý zázvor nebo čerstvá zázvorová šťáva mohou být bezpečně použity v procesu obnovy po apendicitidě. V tomto úžasném produktu je pozorována vysoká koncentrace unikátních silic.

Používejte bylinky a koření moudře, a pak vás nebude ohrožovat žádná apendicitida.

Je chirurgické odstranění jedinou možností?

Standardním léčebným postupem při zánětu slepého střeva je jeho chirurgické odstranění. Nicméně, v prvních stádiích apendicitidy je ještě možná tzv. konzervativní léčba. To znamená, že zůstáváte v nemocnici (v klidovém režimu, na lůžku) a tekutiny a stravu přijímáte přes nitrožilně infuzi (spolu s léky – na uvolnění stažené střevní stěny). Nemůžete hned normálně jíst a pít (ústy), protože byste zatěžovali trávicí ústrojí.

Zánět a bolest se v nemocnici zmírňuje i pomocí ledových obkladů, přikládaných na břicho. Nenechte se však oklamat tím, že doma vám takto bolesti ustoupí – zánět totiž zůstává přítomen!

Pokud se při takové léčbě v nemocnici potíže zmírní, začnete přijímat ústy nejprve tekutiny, a potom stravu.  Pokud to snášíte, jste propuštěn do domácí léčby.

Hospitalizace, tedy pobyt v nemocnici, v takovém případě trvá obvykle 24 – 48 hodin. Pokud přes konzervativní léčbě dojde ke zhoršení potíží a nález na břiše se zvýrazní, je nutná operace.

Operace

Pokud je to možné, chirurgické odstranění apendixu se provádí laparoskopicky – přes tři nepatrné ranky na břiše. Pomocí miniaturní kamery, operatér najde apendix, oddělí ho od tlustého střeva, a přes ranku v pupíku ho vytáhne ven. Taková operace trvá přibližně 1 hodinu.

Pokud jsou ale ve střevech přítomny srůsty nebo je stádium zánětu příliš vysoké, volí se otevřená metoda. Udělá se jedna velká rána v pravém podbřišku, přes kterou se pak červovitý výběžek odstraňuje. Rána se po vrstvách zašívá, a jejím výsledkem je 5 – 6 cm jizva.  Tento zákrok rovněž trvá 1 hodinu.

Léčba apendicitidy dnes už patří do kategorie rutinních zákroků, po kterých se pacienti dobře zotavují, a hlavně po laparoskopické operaci se rychle zařazují do života. Proto se vždy raději svěřte do rukou lékařů již při prvním podezření (i kdyby mělo jít jen o  zastaveno větry), jinak vám mohou hrozit vážnější komplikace.

Více informací naleznete na portálu medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

20 − six =