Každý pohyb ramenním kloubem vyvolá silnou bolest. Hybnost je omezená, každý pohyb je téměř nemožný. Pravděpodobně trpíte syndromem zmrzlého ramene.
Obtíže nastupují s postupujícím věkem, není ale výjimečné, že zmrzlé rameno postihne jedince krátce po třicátých narozeninách. Rameno začne tuhnout, obvykle v noci, přirozené pohyby (rotační pohyby, vzpažení, upažení, předpažení) jsou téměř nemožné. Běžné činnosti jako oblékání, používání příboru, míchání atd. jsou obtížné. Příznaky o sobě dávají vědět plíživě.
Kde je příčina
- funkční porucha krční páteře
- problém ve svalovině rotátorové manžety
- zánětlivé či degenerativní onemocnění měkkých tkání
- zánět kloubních obalů
- úraz ramene nebo blízkých struktur
Původ může být ale i jinde. Naše ramena toho nesou dost a to i obrazně. Jsou to různá psychická traumata, trápení a starosti. Drobné náznaky většinou ignorujeme, až se tělo ozve důrazněji. Zmrzlé rameno také většinou častěji postihne jedince, kteří toho mají naloženo moc a na sebe nemyslí.
Léčba
Konzervativní léčba spočívá v klidovém režimu, ortéze, předpisu steroidních a nesteroidních antirevmatik, analgetik, kortikoidů. Další léčba probíhá na rehabilitačním oddělení. Kombinuje se tělesná výchova a fyzikální terapie. V akutním stavu je vhodný terapeutický laser, TENS proudy, chlad. V pozdějším stádiu DD proudy a IF proudy, magnetoterapie.
Tělesná výchova se zaměřuje na všechny struktury ramenního pletence. Volí se postupy, aby koordinace mezi svaly a svalovými skupinami, byla co nejefektivnější a nejkvalitnější. Jako vhodná se ukázala i kombinace technik měkkých tkání a mobilizace v oblasti horní končetiny, krční a hrudní páteře a žeber.
Efekt terapie se zhodnocuje po 1-2 týdnech při akutním stavu a po 2-3 týdnech u chronických stavů.
Pokud konzervativní terapie nemá efekt, přistupuje se k operačnímu řešení.
Více článků najdete na medicka.cz