Febrilní křeče jsou charakterizovány jako nekoordinované záškuby těla, které vznikají v důsledku zvyšující se tělesné teploty. Tento stav vypadá velice hrozivě, ale naštěstí se není příliš čeho obávat.
Febrilní křeče – Jaká je příčina?
Febrilní křeče vznikly ze slova febris – horečka, což je stav, kdy tělesná teplota kulminuje mezi 38 – 39 stupni. Křeče vznikají právě tehdy, pokud náhle stoupne tělesná teplota dítěte nad 38 stupňů, např. při virovém či bakteriálním zánětu. Příliš vysoká teplota začne dráždit tkáně v oblasti mozku, a právě ty postupně vysílají impulsy svalům a nervům. Tyto impulsy způsobí záškuby čili křeče, které se nejčastěji objevují na končetinách, mohou postihovat celé tělo, případně i obličej.
Svou roli hraje i genetika. Tento stav postihuje především malé děti od zhruba 6ti měsíců do 5 let. Dobrou zprávou je, že po 6. roce dítě z křečí tzv. vyroste, jeho mozek už je vyvinutější a nereaguje citlivě na výkyvy teplot.
Protože se nejedná o nemoc, pouze o reakci organismu, většina křečí nezanechává žádné následky, i když vypadá sebehůř. Často rodiče vyděsí při naprosto nečekaných situacích – při hře, na výletě, při usínání. Nástup potíží tedy nelze nijak předvídat.
Dech beroucí příznaky
I když celý záchvat vypadá velice hrozivě a netrvá většinou déle než pár sekund, maximálně minut, rodiče mají pocit, že záchvat byl nekonečný. Nejvíce strašidelně vypadají záškuby končetin doprovázející křeče po celém těle, případně na obličeji. Dítě má nepřirozeně zakloněnou hlavu, oči postavené ve sloup, většinou má promodralou kůži okolo rtíků, ale i na končetinách. Začne slinit, někdy až chrčet a upadá do bezvědomí. Během celého záchvatu dítě necítí žádnou bolest a po odeznění si vůbec nic nepamatuje.
Pokud záchvat netrvá déle než 2 minuty, nehrozí žádné poškození či postižení mozku. V ojedinělých případech, kdy křeče bývají delší než 20minut, může hrozit otok mozku s následným postižením.
První pomoc
Přestože rodiče v prvních chvílích sevře strach, je nutné rychle jednat.
- nejdůležitější je zabránit dítěti, aby se při třesu poranilo, položte ho tedy na zem nebo na postel, ale nenechávejte jej bez dozoru
- poté okamžitě volejte RZP, sdělte co se dítěti děje, jak vypadá, zda je v bezvědomí
- pomalu a opatrně ochlazujte, např. mokrým ručníkem, ale ne déle než 2 minuty – sestup teploty nesmí být rychlý, aby nedošlo k podchlazení, pokud je dítě promodralé nebo má studené končetiny, neochlazujte vůbec
- pokud dítě sliní, položte mu hlavičku na stranu, aby sliny nevdechlo
Pomůže vůbec něco?
Přestože se nejedná o nemoc, s největší pravděpodobností bude dítě hospitalizováno, kde proběhne řada důležitých vyšetření a testů, k vyloučení závažnějšího problému. Po nějakou dobu lékař předepíše, nyní již preventivně, Diazepam, tedy lék tlumící elektrickou aktivitu mozku. S jeho podáním se tedy sníží pravděpodobnost dalšího záchvatu.
Po této nepříjemné zkušenosti jsou rodiče po propuštění z nemocnice vybaveni dalšími nutnými medikamenty, pro případ, že by se křeče opakovaly. Z preventivních důvodů se dítěti při každém vzestupu teploty nad 38 stupňů podává Diazepam v tabletkách, k utlumení mozkové činnosti, a dále automaticky lék na snížení teploty – lékem první volby bývá Ibuprofen či Paralen. Tato kombinace léků se nutně podává v pravidelných 8hodinových odstupech po celou dobu trvání teplot.
Pokud i přes všechna doporučená opatření dojde k záchvatu znovu, což bývá poměrně častým jevem, je nutné podat lék zvaný Desitin – je to opět diazepam, ale v tekuté formě, který se podá rektálně, tedy do zadečku. Účinek bývá rychlý, záchvat do několika sekund odeznívá, přestože je dítě unavené a schvácené, další hospitalizace většinou nebývá nutná.
Nejdůležitější je, zachovat chladnou hlavu a řídit se radami lékařů – jedině tak lze febrilní křeče zvládnout a překlenout nejrizikovější období.
Více článků najdete na medicka.cz