blank

Je to metoda, u které se využívá vdechování par minerálních vod, roztoků léků nebo jejich aerosolů. Inhalace může být prováděna speciálním přístrojem (inhalátorem) nebo pomocí par horké či vroucí kapaliny.

Inhalační léčba je základní léčebnou metodou při onemocnění dýchacích cest. Využít se mohou tři systémy – inhalace pro práškovou formu léčiv, nebulizátory a aerosolové dávkovače. Můžeme rozlišit studenou a teplu inhalaci, každý typ se hodí pro jiné problémy. Vždy musí posoudit lékař, který typ léčby je pro člověka nejvhodnější. Inhalace je známa už velmi dlouho, již staří Egypťané inhalovali eukalyptus či mentol.

Kdy se inhalace používá?

Lékař doporučí inhalační léčbu nejčastěji při onemocnění horních a dolních cest dýchacích, astmatu, chronické obstrukční bronchopulmonální nemoci, chronické zánětlivé onemocnění průdušek, cystické fibróze.

Pokud je třeba rozpustit hustý hlen, tvořící se v dýchacích cestách, ordinují se mukolytika (léky rozpouštějící hlen), to je nejčastěji v případě zánětů horních cest dýchacích, chronické bronchitidě, zánětech vedlejších nosních dutin, chronické rýmě a zánětech středního ucha.

Studená a teplá inhalace

Studená se používá při akutních zánětech, kdy je sliznice překrvená, zarudlá a je třeba ji ochlazovat. Teplá je vhodná při chronických onemocněních dolních cest dýchacích, kdy je třeba rozpustit sekret, který se nachází v průduškách. Spolu s inhalacemi se často používají antibiotika či protizánětlivé léky.

Jak inhalaci provádět

blank

  • Léčbu (typ roztoku, délku, frekvenci) určí lékař
  • Při inhalaci je třeba sedět rovně, pohodlně
  • Inhalace se provádí nalačno nebo minimálně dvě hodiny po jídle
  • Po inhalaci se nedoporučuje 30 minut jíst a pít
  • Hleny, které se tvoří, je třeba vykašlat do kapesníku a dát do igelitového sáčku
  • Minimálně 20 minut je třeba setrvat v klidu
  • Pokud inhalujete kortikoidy, vypláchněte si po inhalaci ústa
  • V případě kojenců a batolat se používá inhalační maska, inhalace se provádí v náručí matky

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

twenty − 16 =