blank

Řezané květiny můžeme mít na stole ve váze po celý rok. Provoní byt, prozáří ho barvami, zlepší náladu, přitahují pohledy, dělají nám radost. Když kytici dostaneme, nestačí ji rozbalit a dát do vázy, minimálně tehdy, pokud se z ní chceme těšit maximální možnou dobu, musíme taky vědět, jak se o ni starat.

Květiny vyjádří city, můžeme jimi poděkovat i se omluvit

Říká se, že květiny za nás řeknou víc než tisíc slov. Je to vážně tak? Ano! Dřív se květiny používaly jako tajná mluva, způsob předávání vzkazů. Každá květina měla svůj význam, stejně tak její barva.

Už v době harémů existoval jazyk označený jako květomluva. U nás se dočkal největšího rozmachu v době Národního obrození, postupně ale zanikl. Dnes se květomluva zase vrací na výsluní. Prostřednictvím květin můžete i dnes vyjádřit svoje city, záměry a mnoho dalšího.

Jaké květiny patří mezi nejoblíbenější?

Mezi nejoblíbenější řezané květiny patří:

  • Růže jako královny květin, které symbolizují lásku a vášeň.
  • Lilie, které si vás získají svou krásou i vůní.
  • Chryzantémy, které se derou do popředí oblíbenosti a jsou symbolem přátelství a věčnosti.
  • Gerbery, pastelové krásky, které vyjadřují opravdovou lásku.
  • Orchideje spojované s láskou, ohleduplností a plodností.

Víte, že květiny můžete tomu, na kom vám záleží poslat i prostřednictvím rozvozu po Liberci, Plzni, Ostravě, Praze, Olomouci i dalších městech?

Jak pečovat o květiny ve váze teď v zimě?

Stejně jako se mění počasí, se mění i klima v bytě. V zimě tam topíme, vzduch je suchý. Květy mohou blednout, proto je třeba vědět, jak o ně správně pečovat.

ruze

Tip číslo jedna: Než je dáte do vázy

Květiny vybalte z papíru nebo jiného obalu, stonky seřízněte šikmým řezem a odstraňte z nich trny a listy, které by byly ponořené ve vodě. Vázu dokonale umyjte a nalijte do ní odstátou vodu pokojové teploty, ve které rozmícháte výživu pro květiny. Ta je udržuje svěží, brání tomu, aby se voda zkazila a dodává květinám potřebné živiny.

Tip číslo dva: Jak často vyměňovat vodu?

Čerstvá voda prodlužuje životnost květin, v zimě to platí dvojnásob. Ideální je vodu měnit každé dva dny, abyste se vyhnuli tvorbě bakterií a květiny vám dlouho dělaly radost. Pozor si dejte i na to, aby ve váze byl vody dostatek, některé květiny totiž pijí opravdu dost vody.

Tip číslo tři: Najděte jim místo a moc je nestěhujte

Jakmile máte kytici ve váze, je třeba vybrat místo. Možná si řeknete, že na tom přece nezáleží. Své místo mají květiny na stole a hotovo. Kéž by to bylo tak jednoduché. Váza s květinami by neměla stát tam, kde na ni neustále svítí sluníčko, ani poblíž zdroje tepla jako je třeba radiátor.

Vyvarovat byste se měli i kouře, možná vás překvapí, že v její blízkosti nesmí být ani mísa s ovocem, kterou ovšem míváme na stole. Proč tam nesmí být? Dozrávající ovoce a zelenina totiž uvolňují etylen, který květům škodí.

Tip číslo čtyři: Odumřelé květy odstraňte

Mnozí z nás se dopouští jedné velké chyby, a to hlavně u větších aranžmá řezaných květin. Vodu jim sice měníme, ale už z květin neodstraníme odumřelé květy a listy. Hlavně na listy si dejte pozor, jakmile se dostanou do vody, začnou hnít, voda se bude kazit a životnost květin se tak zkrátí.

———–Komerční článek———–

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

20 − 16 =