blank

Kouření – závislost na nikotinu není jen obyčejný zlozvyk, ale je to silný návyk na chemickou látku. V případě, že se závislému nedostává, objeví se abstinenční příznaky. Závislost na tabáku je klasifikována jako nemoc a má i svou vlastní diagnózu.

Kouření není jen nevinná slabost, ale způsobuje celou řadu vážných zdravotních problémů. Potřeba dát si cigaretu je psychická závislost, jde o rituál, který často závislí používají k relaxaci a uvolnění. Ke kávě, po jídle, při čekání…., rituály se neustále pakují, až se stanou naprosto nezbytnou součástí dne.

Pokud se jedná o fyzickou závislost, může za ní látka nikotin. Po vdechnutí se dostává do plic, sliznicí do krve a potom se naváže v mozku na nikotinové receptory, což vyvolá pocit štěstí a odměny. Pravidelné kouření může mít za následek zvýšení počtu nikotinových receptorů v mozku a vyvine se závislost. V menší dávce může nikotin podporovat duševní činnost, ve větší může uklidňovat. Navíc podporuje střevní peristaltiku.

Pokud tělo nedostane nikotin, dostaví se abstinenční příznaky – stres, nervozita, deprese, podrážděnost, neschopnost odpočinku a soustředění, nadměrná chuť k jídlu.

blank

Zdravotní rizika kouření

Kromě závislosti jsou zde i vážná zdravotní rizika. Snižuje se okysličování tkání a krve, může způsobit aterosklerózu, vysoký krevní tlak, zvyšuje riziko mozkové mrtvice, infarktu a arytmie. Obsahuje i karcinogenní látky. S každou cigaretou člověk zvyšuje riziko zhoubného onemocnění – horních cest dýchacích, plic, hrtanu, jícnu, močového měchýře, ledvin, slinivky.

Kouření je ve velké míře viníkem i chronických onemocnění plic. Rizikem je i pasivní kouření – lidi, kteří vdechují cigaretový kouř a sami nekouří.

Jak se závislost léčí

Někteří kuřáci se zvládnou vyprostit ze závislosti sami, většina jich ale potřebuje odborníka. Léčba v centru pro závislé je hrazena zdravotní pojišťovnou. Zahrnuje podpůrné programy a pro zvládnutí abstinenčních příznaků, které trvají zhruba 4-10 týdnu, je určena náhradní nikotinová terapie (žvýkačky, inhalátory, tablety). Období lze překlenout i elektronickými cigaretami, mají méně závažné dopady na zdraví. Je možnost i předepsat léky vázané na lékařský recept. Léčba je velmi individuální.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

13 − 6 =