blank

Někdy nám život představuje skutečně paradoxní situace. Myslíte si, že vaše alergie pomine, jakmile se dostaví první zimní měsíce? Bohužel, pokud trpíte zvýšenou citlivostí na roztoče nebo prach, může se naopak ještě zhoršit. Je tedy třeba zatočit s alergeny v bytě. A bez pardónu! Jen tak získáme zdravější a čistější prostředí k životu!

Větrání je důležité i při smogové kalamitě

Zabednit okna, nevycházet ven – přesně takové rady často udělují média, je-li situace s ovzduším okolo nás opravdu špatná. Ovšem nevětrat vůbec může pro alergiky paradoxně znamenat mnohem větší problém, než opačný extrém.

Neohlížejte se na smog, větrejte krátce a intenzivně. Mimo mrazy pět minut, v mrazech přibližně tři. Roztoči a alergeny se odporoučí ven a dovnitř se místo nich natlačí pořádná dávka kyslíku. A co se smogovým aerosolem? V ideálním případě se pokuste do místnosti alespoň tři hodiny nechodit, aby se mohl usadit a nevstupoval přímo do dýchacích cest. Účinnějším řešením nuceného větrání bez těchto omezení je pak už jen moderní rekuperace, nejlépe postavená na systému vzduch-vzduch.

Pořiďte si koberec…

… a to i když vás od něj lékaři na alergologii spíše odrazují. Nezanedbáte-li jeho pravidelné čištění, dokáže snížit až 2x koncentraci polétavého prachu v ovzduší. V kombinaci s optimální vzdušnou vlhkosti (55-60 %) zjistíte, že vás najednou oči méně pálí, nos neprodukuje protivnou vodnatou rýmu, a že není třeba ani tak často stírat prach. Pozor jen na koberce s dlouhým  vlasem, vhodnější jsou ty nízké, se kterými si poradí i běžný vysavač.

Protipylové síťky pořiďte i na zimu

Naše rostliny sice nekvetou, o to více pylu k nám však při jižním větru dorazí z daleké Afriky a Středomoří. A může jít paradoxně ještě o horší alergen, než s jakým se v naší přírodě setkáte v létě. Pořiďte protipylové síťky do oken, kabáty nechte venku na chodbě, nebo na ně rovnou postavte šatnu. I díky tomu si během letošní zimy od protivných projevů alergie zaručeně odpočinete.

Více článků najdete na medicka.cz

Předchozí článekChrápání může způsobit zdravotní problémy a narušit spánek
Další článekKouření je závislost jako každá jiná.
blank
Alternativní medicínou se zabývám už od roku 2004. Právě tehdy zlomili lékaři hůl nad mými bolestmi hlavy, odmítli předepsat silnější léky a doporučili mi, že si budu muset zvyknout. Nezvykla jsem si, navštívila vyhlášeného odborníka na akupunkturu a ten si během několika týdnů poradil s tím, co odborníci řešili roky. Přestala jsem tak brát svoje zdraví jako samozřejmost, začala chápat souvislosti a vrhla se na studia. Zabývám se především Ajurvédou, ale cizí mi nejsou ani české bylinky, čínská medicína a jógová či meditační praxe. Na vlastní kůži mám vyzkoušeno, že i těžké astma se dá zvládnout speciálními jógovými ásanami, nebo že na prevenci chorob opravdu stačí „jen“ správný jídelníček. A ráda se o tyto znalosti podělím i s vámi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

eighteen + four =