blank

V lékařství se často používají kořeny, kůra, listy, květy, plody a semena manga (lat. Mangifera indica). Jiné běžné názvy pro mango jsou „král ovoce“, „ovoce bohů“ a „jablko tropů“.

Nutriční hodnota

100 g zeleného mladého listu manga obsahuje následující živiny: 3% bílkoviny, 0,4% tuku, 16,5% sacharidů, 1,6% dietních vláken, 29 mg vápníku, 72 mg fosforu, 6,2 mg železa, 0,04 mg thiaminu, 0,06 mg riboflavinu, 2,2 mg kyseliny nikotinové, 53 mg kyseliny askorbové, 1490 IU vitaminu A. Je snadné odhadnout, že v čerstvých listech je hodně vlhkosti. Je to 78,2% celkové hmotnosti.

Kromě výše uvedených, listy z manga obsahují enzym papain, který je také přítomen v papáji. To vysvětluje širokou škálu užitečných vlastností listů manga, které jsou spojeny s trávením.

Použití v tradičním lékařství

  • K posílení jater. Vezměte 5 g sušených mangových listů a vařte je ve vodě (250 ml), dokud kapaliny není polovina, pravidelně vývar užívejte.
  • Cukrovka. V případě cukrovky budete potřebovat sušené listy, abyste z nich vyrobili prášek. Mix 1 / 2-1 tsp. mango listový prášek s vodou nebo podmáslí, užívejte dvakrát denně.
  • K posílení krevních cév a zesílení vidění. Příprava mango čaje je založena na zelených listech „krále ovoce“, přidáme do lžíce konvice 2. l papája šťávy.
  • Škytavka. Směs čerstvého manga a koriandru pomáhá při škytavce. 5 ml hojivé tekutiny se smísí s vodou, pijte třikrát denně.
  • Mango listy jsou také používány k léčbě cholery v Indii. Ty se vaří ve vodě (15 g na 500 ml kapaliny). Vařte, až se objem sníží na čtvrtinu původního. Poté se filtruje a podává 2-3 krát denně. Stejný recept je vhodný k léčbě průjmu a úplavice.
  • Chcete-li se zbavit nevolnosti nebo zvracení, budete potřebovat chladnou infuzi mangových listů a jamunových listů (černé švestky) s medem.
  • Relaxační koupele s mangovým čajem připravovaným z čerstvých nebo sušených listů jsou vhodné ke snížení krevního tlaku a léčení úzkosti. Stačí přidat 2-3 sklenky čerstvého čaje do vody ke koupání. Takový nekomplikovaný postup, jako třeba koupání s mangovým čajem, vás zbaví úzkosti. No a samozřejmě pro léčbu hypertenze pijte čaj ze zeleného manga – 1 šálek denně (pro čaj, listy by se měly vařit ve vodě po dobu 15-20 minut).
  • Kašel. Odvar ze 40 g listů a 400 g vody s 2-3 lžícemi přírodního medu.
  • Abyste se zbavili ledvinových a žlučových kamenů, vezměte 10 g sušených listů, které se umístí do skleněné nádoby, naplní vodou, ponecháme je přes noc. Tuto infuzi doporučujeme denně.

Výtažky z nezralých plodů a kůry, stonků a listů manga podle vědeckých výzkumů ukázaly vysokou antibiotickou aktivitu.

Na ostrovech Karibiku je odvar z mangového listu používán k potírání průjmů, horečky, bolesti na hrudi a dalších onemocnění. Místní lidé dávají svým ženám jako tonikum po porodu.

V Indonésii a na Filipínách, využívají prospěšné vlastnosti listů manga v pokrmech národní kuchyně.

Pozor! Neberte mango listy příliš dlouho, protože jejich nepřetržitá spotřeba je nebezpečná. Podrobné informace o této skutečnosti získáte u svého lékaře.

Více článků o bylinkách a alternativní medicíně najdete zde na medicka.cz

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

4 + eighteen =