Mezi mnoha léčivými rostlinami je lékořice velmi oblíbená. Tato léčivá rostlina roste na území evropských zemí, včetně Ukrajiny, Ruska a Moldavska. Léčivá hodnota se především nalézá v kořenu rostliny. Obsahuje velké množství látek užitečných pro lidské tělo. Má sladkou chuť. Chcete-li to cítit, stačí zkusit infuzi nebo odvar, připravený na základě drceného kořene.
Co je užitečné
Lékořice je známá obsahem organických kyselin, stejně jako látek, které mají podobný účinek a chemickou strukturu na steroidní hormony, které jsou odpovědné za antibakteriální imunitu těla. Proto se jako přídavná látka používá příchuť kořenové lékořice.
Nasekaný kořen lékořice je již dlouho používán jako expektorans, obsahující protizánětlivé činidlo. Jeho příjem je doporučován u astmatu a dalších onemocněních dýchacích cest. Lékořicový prášek zředěný ve vodě je populární terapie pro orální vředy a onemocnění dásní.
Nedávno vědci izolovali řadu složek z lékořice, které mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi a vyčistit krevní cévy.
Bujón z kořene pomáhá eliminovat pocit pálení, který se vyskytuje během močení, čistí ledviny. Je také užitečný při anémii, pneumonii, různých typů horečky.
Chudnutí
Jako velmi příjemný vedlejší účinek pravidelné konzumace kořene lékořice je snížení tělesného tuku. Spolu s pozitivní změnou tělesné hmotnosti také dochází ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. To vše vám umožňuje normalizovat metabolismus a společně s trávicím přínosem lékořice – výrazně ovlivní vaší postavu.
Přesto byste neměli konzumovat prášek z kořene lékořice pouze za účelem snížení hmotnosti, protože tento bylinný přípravek má celou řadu vedlejších účinků a kontraindikací.
Přírodní antidotum
Kyselina glycyrrhizová přítomná v rostlině se používá v medicíně pro prevenci diabetu, léčbu alergických reakcí a neutralizaci účinků intoxikace drogami.
Skutečnost, že lékořice dokáže neutralizovat různé jedy, byla známa už před mnoha staletími. Nyní se tato rostlina aktivně používá k odstranění bakteriálních toxinů a dalších jedovatých látek z těla.
Pro dokonalé trávení
Kořen lékořice je jedním z nejoblíbenějších potravinářských přísad doporučených pro léčbu a prevenci gastrointestinálních onemocnění. Univerzita v Marylandu zaznamenává vysokou účinnost tohoto přírodního produktu spolu s některými dobře známými bylinkami při udržování zdravého trávení, stimulaci žaludečních šťáv a trávení rychlého jídla a při prevenci pálení žáhy.
Protirakovinné vlastnosti
Nedávná studie o izolovaných rakovinových buňkách u zvířat prokázala, že kořeny lékořice mohou způsobit apoptózu – příznivý proces, při kterém se rakovinové buňky samovolně rozpadají a přestanou růst. Experiment byl testován na karcinom prostaty a prsu.
Použití lékořice pro diabetiky však není omezeno na výše uvedené účinky. Specifické složky tohoto bylinného prostředku způsobují, že tělo posílá nové části glukózy do krevního řečiště, aby zabránilo případům hypoglykemie u diabetiků.
R.N. Ellsworth , autor přírodních léků pro diabetes, doporučuje kořen lékořice jako první pomoc pro tělo při dosažení nebezpečně nízké hladiny cukru v krvi. Současně bude lékořice významně napomáhat normalizaci pankreatických funkcí po delší dobu.
Proti kouření
Podle amerického výzkumu se většina úmrtí souvisejících s rakovinou vyskytuje u rakoviny plic – více než v rakovině prsu, střev nebo prostaty. Jen ve Spojených státech trpí chronickým onemocnění plic 13 milionů lidí. A prvním krokem ke snížení rizik je přestat kouřit. Pokud se vám to nepodaří ani s léky či s potravinářskými přídavnými látkami, začněte používat kořen lékořice (sladkého dříví).
Užívání kořene lékořice zlepšuje fungování nadledvin, zmírňuje stres a zabraňuje uvolnění adrenalinu do krve kuřáků. Jinými slovy, lékořice brání takovým škodlivým vedlejším účinkům kouření, jako je zvýšený krevní tlak, palpitace srdce, křehkost cév, poruchy hladiny cukru v krvi atd.
Kontraindikace
Specialisté z Lékařského centra v Marylandu varují před konzumací lékořice jako doplňku stravy více než jeden týden. Zatímco maximální doba trvání vstupu na léčebné účely by neměla přesáhnout 4-6 týdnů. Dlouhodobý příjem glycyrrhizové kyseliny může způsobit nedostatek draslíku, hypertenzi, edém a pseudo-aldosteronismus – onemocnění charakterizované hypersenzitivitou na hormony nadledvinek.
Používání lékořice a doplňků výživy založených na tomto přípravku spolu s léky na zředění krve, estrogenem, furosemidem, digoxinem, steroidy, laxativy a diuretiky jsou potenciálním nebezpečím. Kořen lékořice zvyšuje působení srdečních a diabetických, diuretik a kortikosteroidů.
Kořen lišejníku by se neměl konzumovat během těhotenství a laktace. V některých případech se mohou vyskytnout vedlejší účinky, jako je zvýšená hladina draslíku, bolesti hlavy, snížené libido u mužů, porucha menstruačního cyklu u žen, řídká stolice, pocit chronické únavy a vysoký krevní tlak. Před použitím kořene lékořice se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Více článků o bylinkách a alternativní medicíně najdete zde na medicka.cz