blank

Pojem netolismus zahrnuje závislost na počítačových hrách, sociálních sítích, internetových službách, ale i závislost na zařízeních (televize, telefon). Je to neustálá potřeba sledovat sociální sítě, displej telefonu a zanedbávání svých potřeb.

Psychologové už tuto problematiku znají, ale zatím není netolismus oficiálně uznán a diagnostikován. Prozatím nepanuje mezi odborníky shoda, jestli tato závislost skutečně existuje a zda ji lze změřit. V praxi má ale mnoho psychologů klienty, kterým takové chování velmi ovlivnilo život. I když zde nehrozí takové zdravotní následky jako např. u drogově závislých, je třeba najít cestu ven.

Podle statistik jsou netolismem u nás nejvíce ohroženy děti ve věku 12-15 let. Ty jsou negativním vlivům online prostředí vystaveny nejvíce. Odborníci tento jev vysvětlují tím, že dětská psychika je náchylnější se pro něco nadchnout, něčemu propadnout. Na vině jsou i rodiče, kteří nevěnují pozornost tomu, kolik času jejich dítě tráví na internetu. Pokud je navíc dítě introvertní a velice špatně navazuj přátelské vztahy, je zde velké nebezpečí propadnutí netolismu.

Jak se netolismus projevuje

Význačnost – aktivita zcela naplní jeho život, stane se pro něj nejdůležitější. Ovládá jeho myšlení, chování i cítění.

Tolerance – roste množství času strávené v online prostředí. Je nutné vyvíjet stále více aktivity, aby bylo dosaženo uspokojení.

Změny nálady – změna nálady, pokud se člověk zapojí do určité aktivity, dochází k uklidnění.

Abstinenční příznaky – pokud dojde k omezení přístupu k aktivitě nebo ukončení, projeví se klasické abstinenční příznaky. Když dojde např. k výpadku signálu, může se člověk uchýlit až k agresivnímu chování.

Tendence k recidivě – náchylnost k opakování závislosti.

Jedinec ztratí kontrolu nad časem, brzké vstávání nebo ponocování kvůli potřebě být online. Pocit prázdnoty, neklid, nervozita, pokud nemá k dispozici online svět. Ztráta přátel, narušené rodinné vztahy, úpadek výkonnosti v zaměstnání. Nezájem o svůj vzhled, zhoršení fyzického stavu.

 Jak se zbavit závislosti

Je to náročný a dlouhý proces jak pro závislého, tak pro jeho okolí. Prvním krokem je přiznat si závislost. Čas strávený v online prostředí omezit na minimum. Je nutné změnit své chování, více žít skutečný život. Pěstovat opět koníčky, které člověka dříve bavily nebo si vybrat takové, které ho budou bavit. Důležité je vytrvat a utvořit si z nového života rutinu a nepodlehnout opět závislosti. Celý proces je velice individuální a není ostuda vyhledat odborníka. Lidé, kteří si prošli netolismem, a zbavili se ho, udávají, že se cítí šťastnější a svobodnější.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

eighteen + 16 =