Do určitého věku můžete mít oko v pořádku a žádné potíže při čtení. Okolo 45. roku života však poměrně dost lidí potřebuje na čtení brýle. Vlivem stárnutí se začíná zhoršovat schopnost oka zaostřit na blízko.
Presbyopie je snížená schopnost oka vidět ostře na blízké vzdálenosti. Na vině jsou změny v očích, které přichází s věkem. V mládí je čočka dostatečně pružná a bez problémů akomoduje (snadno zaostří na jakoukoliv vzdálenost). S přibývajícím věkem však pružnost čočky klesá a je tak obtížnější zaostřit na blízké vzdálenosti. To se projeví zhoršeným viděním na blízko a při čtení. Nejčastěji se udává věk okolo 45. roku života, je to ale velmi individuální.
Jak se projevuje
- rozmazané vidění na blízko, čtení a psaní
- v raném stádiu stačí držet text dále od těla (natáhnout ruce), s postupujícím věkem se presbyopie rozvine a zhoršuje se vidění i na střední vzdálenost
- bolest hlavy
- rozostřené vidění
Jaké je řešení
Nejčastěji je vada řešena brýlemi nebo čočkami. S postupujícími potížemi se zhoršuje vidění na střední vzdálenost i na dálku, je nutné mít brýle k vidění na různé vzdálenosti. Ideální jsou brýle s multifokálními skly.
Jednou z možností je i operační řešení. Původní čočka, která už nemá schopnost dostatečně zaostřit a zprostředkovat ostrý obraz, je nahrazena multifokální nitrooční čočkou. Ta umožní vidění na všechny vzdálenosti, už nejsou potřeba brýle ani čočky. Je vhodná pro lidi s velkým počtem dioptrií, zároveň se snižuje riziko šedého a zeleného zákalu. Používá se u lidí, u kterých nelze dosáhnout efektu laserovou operací.
Další operační možností je změna zakřivení oční rohovky tak, aby optický systém oka zobrazoval co nejlépe pozorovaný obraz na sítnici. Operace probíhá laserovou metodou.
Více článků najdete na medicka.cz