blank

Opar – Původcem onemocnění je virus Herpes simplex, patřící do skupiny virů, které způsobují pásový a genitální opar. Onemocnění je vysoce infekční a můžete se nakazit pouhým dotekem nebo vzduchem kapénkovou infekcí.

Při prvním setkání organismu s infekcí (často v batolecím věku), jsou pociťovány příznaky jako při chřipce či nachlazení. U dětí se projevuje jako puchýřky v ústech a zarudnutí krku, zduření uzlin. Děti odmítají jíst a pít. Po odeznění první infekce virus v těle přetrvává v nervových buňkách podél páteře a čeká na aktivaci. To se nejčastěji děje při snížené imunitě, ale i v případě úrazu, operace, stresu, horečce, podvýživě, nadměrném slunění, velké únavě.

blank

Příznaky

Ještě než vyraší puchýřek, o infekci víte. Postižené místo pálí a svědí. Následně začne rudnout a vytváří se malé puchýřky podlité vodou. Postupem času praskne a vytvoří se strup. Nejčastější místo je na rtu, ale může se objevit i na nose či dokonce v oku.

Průběh

Inkubační doba je 2-6 dnů. Onemocnění trvá 7-14 dnů.

Léčba

Pro úlevu a urychlení hojení se používají antivirové přípravky lokálně. Při těžkém průběhu je možno podávat tablety či infuze. Masti jsou nejúčinnější, pokud se aplikují před výsevem puchýřku, při prvotních potížích. Velmi dobře účinkuje i Tea tre oil.

Je třeba dodržovat hygienu. Vyvarujte se přímého kontaktu s člověkem, který má opar. Dále používání samostatných ručníků a svých skleniček na pití a příborů.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

three × 1 =