blank

 

Jedná se o velmi časté poranění hlezenního kloubu. Stačí špatně došlápnout a hned se přihlásí ostrá bolest. Může za to nerovný povrch, nečekaná nebo nadměrná síla. Kotník se stočí směrem ven, do nepřirozené pozice, chodidlo naopak směřuje dovnitř.

Při tomto častém a bolestivém poranění dochází kromě nepřirozeného pohybu kloubu také k poškození kloubního pouzdra a někdy i k přetržení vazů. Úraz se projeví otokem, zčervenáním v místě poškození, místo je na dotek horké.

Lékař musí nejdříve vyloučit zlomeninu a závažnější poškození. Nejspíše se vás bude vyptávat na to, jak moc se noha při úrazu stočila, kdy jste zpozorovali otok, graduje nějak bolest nebo ustává, můžete na končetinu alespoň částečně došlápnout?

Ne vždy je nutné, aby úraz vyšetřoval odborník – chirurg, traumatolog, ortoped. Nekomplikovaný zvrtnutí může léčit i praktický lékař.

Jak si můžete pomoci sami – První pomoc

  • nezatěžujte končetinu, lehněte si nebo sedněte, ideálně kotník do zvýšené polohy, nad úroveň srdce
  • odlehčete končetinu, pokud už musíte chodit, používejte hole nebo berle
  • postižené místo ledujte, pokud nemáte chladící gely, zabalte do ručníku mraženou zeleninu
  • použijte elastický obvaz. Začněte od prstů a pokračujte nahoru, nad kotník k lýtku. Obvaz by měl být pevný, ale ne příliš utažený. Zabráníte otokům a krevním výronům

Kdy jít k lékařiblank

  • pokud je bolest opravdu silná, nejde utišit běžnými analgetiky, ledováním a zvednutím končetiny do zvýšené polohy
  • nemůžete vůbec došlápnout ani chodit
  • během 5-7 dnů se stav nijak nezlepšuje
  • na kotníku je velký otok nebo je zdeformovaný a v nepřirozeném postavení

V lékárně lze koupit masti, které pomáhají v hojení, tlumí bolest a otok. Proces hojení neurychlí, ale mohou ulevit. Po skončení akutní fáze je třeba kotník pomalu zatěžovat a rozcvičovat, preventivně ještě nějaký čas nosit bandáž kotníku.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

20 + fourteen =