blank

Vidíte v poslední době trochu hůře, víte, že byste měli navštívit očního lékaře, ale máte obavy, co vás čeká za vyšetření? Nemusíte mít strach, vyšetření zrakové ostrosti patří mezi nejběžnější vyšetření a je bezbolestné.

Co je zraková ostrost?

Je to schopnost našich očí rozlišit tvary a detaily předmětů, které můžeme vidět kolem sebe. To jak ostře vidíme, závisí na citlivosti nervů, které vedou vjem (vzruch) do mozku, ale i na schopnosti mozku signály přečíst. Dutina oka je vyplněna tekutinou, je důležité, aby se tímto prostředím světelný paprsek správně šířil a dopadal na sítnici, která je složená ze speciálních buněk, které mění světlo na elektrické impulzy.

Jaké vyšetření vás čekáblank

Je několik typů vyšetření, které může lékař provést, liší se jen drobnostmi v provedení. Společným cílem je zjistit maximální vzdálenost, ze které člověk ještě člověk přečte různá písmena nebo symboly (černé na bílém pozadí).

Amslerova mřížka

Používá se bílý papír s černou, čtvercovou mřížkou, která má uprostřed černý bod. Pacient si zakryje oko a dívá se na černý bod. Vzdálenost mezi okem a mřížkou je stejná jako při čtení. Pacient dá vědět, když vidí případné změny ve tvaru nebo rozložení mřížky. Kromě zrakové ostrosti může odhalit i změny oční sítnice. Správná funkce středu sítnice je důležitá pro ostré vidění. Pokud je oko postižené, může člověk vidět okolo bodu mřížku různě zvlněnou a zdeformovanou nebo chybějící.

Vyšetření zrakové ostrosti na dálku

Přístroj má v ordinaci většina praktickým lékařů. Jedná se o Snellenův optotyp. Je to bílá tabule a jsou na ní vytištěny písmena nebo obrázky různých velikostí. Člověk se postaví do vzdálenosti 6m , jedno oko je zakryté a druhým čte. Začíná se od největších písmen po nejmenší. Končí se tam, kde už pro malou velikost nemůže člověk písmeno přečíst. Lékař si zapíše číslo řádku.

Vyšetření zrakové ostrosti na blízko

Neliší se od Snellenových optotypů. Používá se papír, který je umístěný před pacientem na stole. Opět jsou zde písmena různých velikostí, řádek, který pacient už nepřečte, si lékař zaznamená.

Výsledky

Vyšetření Snellenovými optotypy se zaznamenává do zlomku. Zdravý člověk má většinou 6/6. Přečetl vše ze vzdálenost 6 metrů. Pokud se prokáže oslabená zraková ostrost, půjdete na konzultaci k očnímu lékaři, kde lékař posoudí nošení brýlí nebo čoček. Zhoršené vidění se nesmí zanedbat, jen by se situace zhoršovala.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

11 + 4 =