Máte sedavé zaměstnání, prosedíte celé hodiny za monitorem a cítíte, že efektivita práce už není co bývala? Zejména odpoledne může být člověk po celém dni sezení unavený a tak zvaně zpomalený. Jedním z možných řešení je polohovací stůl. Připravili jsme pro Vás krátký přehled toho, jaké přínosy by pro Vás taková změna mohla mít a jak vybrat správný stůl.
Jak nám škodí práce v sedě
Existuje celá řada rizik spojených se sedavým zaměstnáním. Některá se projevují průběžně a některá se mohou projevit až po dlouhé době, o to závažnější ale mohou být. Při nadměrném sezení dochází k tomu, že činnost svalů je omezená a lymfatický systém, který z těla odstraňuje škodliviny, tak nefunguje plnohodnotně. Sezení po dlouhé hodiny také nepomáhá hubnutí či udržování váhy. Častým důsledkem je také zvýšený cholesterolu, hladiny cukru v krvi i krevního tlaku, který může vést i k různým srdečním onemocněním. Dá se také říci, že mozek dlouhodobým sezením otupuje. Pohybující se svaly pumpují do mozku okysličenou krev. Dlouhodobý sedavý způsob života vše zpomalí, včetně funkce mozku. Nejnamáhanější části těla při práci za monitorem a v sedě jsou jednoznačně oči a záda. Co se týká zad a krční páteře, ty trpí, zejména v případě, kdy nesedíte správně. Měli bychom se snažit nezatěžovat žádnou část těla nepřirozeným sezením například skloněnou hlavou, nohou přes nohu, shrbenými zády apod. Od bolesti krční páteře se totiž pak můžete dostat až po silné bolesti hlavy.
Ideální poloha při práci – střídavá
Při vzpřímeném sedu je dobré myslet na spodek zad a postavení pánve. Pokud je v kanceláři prostor, je skvělé řešení střídat kancelářskou židli s velkým gymnastickým míčem, který Vás nenechá se u monitoru hrbit, neboť neustále vyvažujete rovnováhu. Odborníky je doporučováno pravidelné střídání sezení se stáním během práce. Střídání sezení se stáním je cestou jak, i při práci na počítači, předejít bolesti zad a krční páteře a zajistit si lepší koncentraci na svou práci. Ideální je střídat pozice alespoň jednou do hodiny, například 40 minut sezení, 15 minut stání a 5 minut krátké protáhnutí, odskočení na toaletu apod. Právě polohovací stůl Vám v tomto cyklu střídání poloh může značně pomoci nejen od bolesti zad, ale i celkové efektivitě práce. Stoly je možné vysunout až do výšky 130 cm, a tak můžete pohodlně měnit polohu podle potřeby. Například videohovor s kolegy či partnery ve stoje je ideální začátek si na tuto pracovní pozici zvyknout.
Investujte do kvalitního polohovacího stolu
Ceny výškově nastavitelných stolů začínají od 5 000 korun, to jsou ale stoly převážně pro děti. Stůl do kanceláře nebo na home office se pohybuje okolo 10 000 korun, existuje ale jich celá řada. Liší se kvalitou zpracování, materiálem, barvami i technologiemi. Prvotní investice do výškově nastavitelného stolu je větší, ale vyplatí se. Na možnost stát u práce na počítači si rychle zvyknete a na svém těle i mysli rozpoznáte téměř okamžitě změnu k lepšímu. Takový stůl si pak můžete pořídit třeba i do dílny nebo do dětského pokoje jako psací stůl. Díky tomu ušetříte za pořizování nových psacích stolů kdykoliv, kdy dítě opět povyroste.
Jak vybrat správný stůl?
Vzhledem k tomu, kolik existuje možných variant, nabízí se otázka, jak vybrat ten pravý elektricky nastavitelný stůl?! Myslet by se mělo zejména na:
- výšku stolu – stůl by měl být tak vysoký, aby při sezení byla chodidla na zemi, nohy do pravého úhlu a aby při stání u stolu mohl být postoj pohodlně vzpřímený, s krční páteří ve svislé poloze a s chodidly na zemi;
- velikost pracovní plochy – vybrat si můžete i větší rozměr, ve stoje má člověk větší dosah, podstatné je, aby se Vám na stůl vešlo vše potřebné k práci;
- technologie nastavování výšky – existují manuálně polohovatelné stoly, doporučovány jsou spíše u dětských stolů, a elektricky polohovatelné, kde si vybírejte stoly s pamětí, díky které zůstane stůl vždy ve stejné poloze.
———-Komerční článek———-