blank

Šípek (růže šípková), lidově divoké růže má mnoho výhod, které spočívají nejen v jejím ovoci (známé právě jako šípek). Ovšem v úředním lékařství se převážně používají bobule, nespravedlivě se obcházejí kořeny rostliny, o jejichž užitečných vlastnostech si povíme v tomto článku. Poprvé byly léčivé vlastnosti divoké růže objeveny ve čtvrtém století před naším letopočtem, kdy byly popsány přírodovědcem Teofratem, „otcem botaniky“ ze starověkého Řecka, který neocenitelným způsobem přispěl k rozvoji této vědy. Do dnešního dne se podle doporučení používá odvar a tinktury z různých částí rostliny.

Nutriční hodnota

Pro boj s onemocněními se používají malé kořeny. Obsahují největší počet biologicky aktivních složek, jako jsou katechiny, pektiny, flavonoidy a třísloviny. Kromě toho kořen obsahuje esenciální oleje, ve velkém množství kyselinu askorbovou a vitaminy E, B, K, P, PP. V kompozici jsou také minerální složky: hořčík, draslík, vápník, mangan, soli železa, fosfor atd.

Následující součásti si zaslouží zvláštní pozornost a poskytují neocenitelnou podporu lidskému tělu:

 • Thiamin (vitamin B1) podporuje normální fungování trávicího, nervového a srdečního systému.
 • Riboflavin (vitamin B2) je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy, zdraví nehtů, vlasů a ústní dutiny.
 • Kyselina listová (vitamin B9) – její nedostatek může vést k rozvoji anémie a různých poruch imunitního a oběhového systému. Nedostatek kyseliny listové má rovněž neblahý vliv na stav mužského těla, snižuje se životaschopnost spermií.
 • Taniny v kořenech divoké růže přímo ovlivňují koagulaci bílkovin a tvoří ochranný film na zraněné kůži nebo na povrchu poškozených sliznic.
 • Pektiny nejen pomáhají zlepšit práci střev a žaludku, ale také odstraňují toxiny z těla.
 • Vitamín K je nezbytný pro absorpci vitaminu D a jeho interakce s vápníkem. Hraje důležitou roli v procesu regenerace kostí a pojivové tkáně. Závisí na tom normální srážení krve a funkce ledvin.
 • Beta-karoten (vitamin A) pomáhá předcházet různým zrakovým poruchám, léčí noční slepotu (při soumraku).
 • Skupina vitamínů PP dělá kapiláry elastické a upravuje redoxní procesy v těle. Odvar z kořenů divoké růže normalizuje krevní tlak, zabraňuje výskytu krevních sraženin a aterosklerotických plátů.

Léčivá síla

Příznivé vlastnosti a chemické složení kořene divoké růže nebyly plně prozkoumány oficiální vědou.

To však nebrání tomu, abychom úspěšně užívali bylinné suroviny v tradiční medicíně pro boj s těmito nemocemi:

 • porušení normálního fungování zažívacího traktu;
 • zánětlivé procesy v močovém měchýři;
 • tvorba ledvinových kamenů a žlučníku;
 • dysenterie;
 • houbové infekce nehtů a kůže;
 • onemocnění kloubů, ateroskleróza;
 • hepatitida;
 • bronchiální astma.

Kořeny divoké růže pomohou tělu při posílení imunitního systému, normalizaci metabolismu, zvýšení duševní a tělesné aktivity – terapeutický účinek na celkové zdraví.

Tato rostlinná surovina vykazuje vynikající prospěšné vlastnosti v boji proti bolesti svalů a přináší úlevu pacientům trpícím křečemi.

Praktici tradiční medicíny berou na vědomí schopnost kořenů uzdravovat rány a záněty, obnovovat poškozený metabolismus, přivádět váhu zpět do normálu a dokonce i rozpouštět kameny v játrech a ledvinách. Nicméně, oficiální věda v současné době nemá žádné vědecké vysvětlení pro tento jev. Tibetští lékaři vysvětlují léčebné vlastnosti „divoké růže“ tím, že patří k vodnímu prvku, který má moc nad kameny a zemí. Místní lidé věří, že v kořenech divoké růže žijí silní horští duchové.

Recept na tinkturu

Jedná se o účinný nástroj v boji proti hypotenzi.

Pro přípravu bude zapotřebí 40-60 g sušených a nakrájených kořenů.

Suroviny se nasypou do láhve a zalijí 1/2 l vodky, pak se zakryje a nechá na chladném tmavém místě po dobu 2 týdnů. Poté je obsah filtrován.

Vezměte si tinkturu kořenů divoké růže 15-20 kapek denně, krátce před jídlem.

Více článků o bylinkách a alternativní medicíně najdete zde na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

18 − 14 =