blank

Hltan (čili pharynx) je trubice nálevkovitého tvaru, kde dochází k polykání potravy a následnému posunu jídla do jícnu. Je to místo, kde se kříží dýchací soustava spolu s trávicím systémem. Stalo se vám už někdy, že jste při jídle trochu více spěchali a najednou vám zaskočilo? Dobrá duše sedící vedle jistě rychle přiskočila a udeřila vás do zad, pokud na blízku nebyl nikdo, museli jste chvíli kašlat, abyste kousek potravy dostali ven.

Důvodem je právě toto propojení dýchací soustavy s trávicí. Aby se takovýchto situací ale nestávalo více, hltan je při ústí do hrtanové (dýchací) části vybaven tzv. epiglottis, čili hrtanovou příklopkou, která se při polykání uzavírá a zabraňuje tak vniknutí sousta z hltanu do dýchacích cest.

blank

Hltan a jeho části

Hltan se dělí na tři části. Začíná jako nosohltan, což je vlastně pokračování dutiny nosní. Na ni navazuje ústní část hltanu, kterou můžete vidět při otevření úst a pokračuje dále jako hrtanová část hltanu ústící do jícnu. V tomto místě se však hltan jako takový dělí, právě na část, která pokračuje jako hrtan do dýchacích cest a kde je uložena již zmiňovaná epiglottis. A poté na část, která ústí do jícnu, kudy potrava prochází plynule do žaludku a dalších částí trávicí soustavy.

Co se týče onemocnění, nejčastěji dochází k zánětům hltanu. Podle toho, která část hltanu je postižena, se dělí na tonzilitidu (zánět krčních mandlí), pharyngitidu nebo laryngitidu (zánět hrtanu). Nejčastěji postiženým místem bývají mandle, řekneme si tedy pár slov o tonzilitidě neboli angíně.

Zánět hltanu – tonzilitida – angína

Jedná se o poměrně časté onemocnění, které nemívá těžký průběh, a nebývá proto nijak nebezpečné. Snad jen u dětí může docházet k možným komplikacím související např. s vysokou teplotou, ale i tak je léčba téměř vždy úspěšná a rychlá. Za původce se nejčastěji považují viry či bakterie.

Bolí vás v krku? Je to možná angína… 

Znáte to všichni. Začíná to škrábáním v krku, únavou, bolestí hlavy, teplotou, zimnicí, kašlem, rýmou, postupně nesnesitelnou bolestí v krku, poruchou polykání a nemožností sníst jakoukoli pevnou stravu. Může se objevit bolest uší, často bývají zvětšené příušní uzliny, občas se přidá bolest svalů. Většina z vás si naordinuje dvou – třídenní klid, ale pro některé je pár dní doma zbytečný luxus. Takže nejen, že šíří infekci dál do okolí, ale svému tělu zadělávají na pěkný problém. Pokud tělo bojuje s infekcí, potřebuje nutně klid a trochu času. Pokud ani jedno z toho nemá, infekce se tělem šíří dál, může napadat klouby, svaly, ledviny, srdce, a dotyčnému se pak protáhne léčení na mnohem delší čas než na původní dva dny.

Tento stav je často zaměnitelný s chřipkou, jedinou jistotou je návštěva lékaře, který odebere výtěr z krku, základní vyšetření krve, a z jejich výsledků pak určí jak původce, tak následnou léčbu.

 

Musím brát antibiotika?

Výtěr z krku určí původce. V případě, že se jedná o virovou nákazu, stačí pár dní ležet, pít dostatek tekutin, hodně odpočívat. Doporučuje se používat dezinfekční kloktadla do krku, analgetika na bolest hlavy či kloubů, a také antipyretika na zvýšenou teplotu, u jejichž podání dávejte pozor na pravidelné, několika hodinové, rozestupy. Nekombinujte dvě nejčastěji podávané účinné látky – paracetamol a ibuprofen. Pokud chcete snižovat teplotu či si ulevit od bolesti hlavy, klidně oba preparáty střídejte, ale minimálně po 4 – 6hodinových rozestupech.

Velmi vhodnou alternativou, a doplňující možností v léčbě angíny, je podání Priessnitzových obkladů na krk. Provedení obkladů je naprosto jednoduché. Na bolavý krk položte látku namočenou ve studené vodě, tím dojde k zúžení cév a snížení teploty. Poté studený obklad obložte látkou nepromokavou (igelit, potravinová folie), tím se ustálí chladem snížená teplota, a nakonec přiložte na igelit či folii suchou látku, která způsobí naopak zahřátí a rozšíření cév, což způsobí rychlejší hojení infekce. Obklad nechte zhruba 3 hodiny působit, a poté můžete vyměnit.

V případě, že původcem zánětu je bakterie, lékař nasazuje antibiotika. Po celou dobu užívání, je vhodné dodržet relativní klid na lůžku a distanc od společnosti. Vhodné je spolu s antibiotiky užívat zároveň probiotika, která znovuobnovují střevní mikroflóru, jež byla po zásahu antibiotiky lehce narušena.

Angína je sice poměrně dost nepříjemné onemocnění, ale naštěstí je za pár dní po bolestech. Dejte však i této nemoci řádný čas a klid, aby se tělo dostalo do původního stavu a zregenerovalo se natolik, aby další infekce, minimálně na další rok, byla na hony vzdálená.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

seven − 2 =