Apendicitis acuta, neboli akutní zánět slepého střeva. Mnoho z vás onemocnění jistě zná, buď jste se s ním setkali sami osobně, případně jím trpěl někdo z vašeho okolí. Na úvod snad mohu jen říci, že se většinou nejedná o nic závažného, tedy pokud přijdete k lékaři včas. V opačném případě nastávají komplikace a člověk může být dokonce ohrožen na životě.
Apendix (lidově řečeno červovitý přívěšek) se nachází na začátku slepého střeva. Je to vlastně jakási slepá výchlipka tlustého střeva, silná asi jako tužka a dlouhá cca 10 – 15cm. Patří mezi nejčastější náhlé příhody břišní, které mohou dotyčného ohrozit na životě, postihuje kohokoli bez rozdílu věku i pohlaví, čili stejně jako batole, může stejným problémem trpět i 80letý senior.
Proč vlastně vzniká?
Co se týče příčiny, není úplně známá. Předpokládá se, že zánět vzniká díky střevním bakteriím, které se pomnoží, čímž vyvolají zánětlivou reakci. K pomnožení bakterií dojde tehdy, pokud je střevo ucpáno stolicí a bakterie neodchází ve formě stolice pryč, nebo se v apendixu nachází cizí těleso a vyvolá bakteriální pomnožení, případně je v apendixu parazit (roup dětský), který se podílí také na zmnožení bakterií a vyvolání zánětu. Další příčinou může být fakt, že bakterie se do střeva dostanou krevní či lymfatickou (neboli mízní) cestou. Vzhledem k tomu, že apendix je bohatě vystlán lymfatickou tkání, tato příčina se jeví jako velmi častá.
Jak se zánět pozná?
Kdo z vás prodělal toto onemocnění, budou mu tyto řádky připadat velmi známé, skoro, jako by četl vlastní příběh. Pozná se jistě v tom, že hlavním a typickým příznakem je bolest břicha. Ta se objevuje nejprve okolo pupku, poté se však přesouvá do pravého podbřišku. Toto cestování bolesti je dáno tím, že zánět zpomaluje peristaltiku a bolest směřuje do místa zánětu.
Pokud již s tímto problémem jdete k lékaři, je možné, že vás pošle na gynekologii, kde vyloučí zánět vaječníků, protože bolest často imituje právě tuto diagnózu. Tedy pokud jste ženaJ. Pokud je ovšem zánět vaječníků vyloučen, vy dále trpíte nechutenstvím, zvracením, nadýmáním až zácpou, a přidají se k tomu navíc ještě sub až febrilie (teploty do 39 stupňů), pravděpodobně jste čerstvým adeptem na rychlý operační zásah.
U starších lidí je rozpoznání a diagnostika zánětu o poznání těžší, jelikož senioři mívají obecně nižší imunitu, což způsobuje, že se příznaky neprojevují v tak silné míře, jako u ostatních lidí. Nemusí trpět vůbec bolestmi břicha, ani dalšími známkami zánětu.
Vyšetření u těhotných žen bývá též komplikovanější, jelikož apendix je u nich vytlačován zvětšující se dělohou směrem nahoru, čili bolesti se objevují spíše v pravém podžebří a v zádech (což někdy může imitovat zánět žlučníku nebo ledvinovou koliku). Navíc tento stav ohrožuje jak plod, tak i matku, jelikož v těhotenství jsou orgány více prokrvené, což způsobuje, že zánět postupuje rychleji. Tím se více dráždí děloha, může docházet ke kontrakcím, a kvůli tomu k potratům, případně předčasným porodům
Jsem u lékaře, co mě čeká?
Nejdříve se vás lékař zeptá, co vás trápí, jak dlouho, a především, kde cítíte bolest. Poté vám prohmatá břicho, kdy ho právě lokalizace bolesti ujistí ve správnosti své domněnky a nakonec, pro 100% jistotu, provede laboratorní testy, kde se objeví především zvýšena hladina leukocytů (zánětlivých markerů, které jsou viditelné jen v případě, že je v těle zánět).
Nevýhodou, a vlastně i nebezpečím, je rychlost postupování zánětu. Zánět se nejdříve objevuje v místě původu, po čase se ale rozšiřuje do okolí, a v případě, že ani tehdy není zánět léčen, dochází k odumírání tkáně – stěna apendixu se rozpadá a je tím pádem více propustná. V takové situaci dochází k prostupu mikrobů do dutiny břišní, peritoneum (neboli pobřišnice, což je obal okolo dutiny) je pohlceno mikroby a nastává životu ohrožující stav – zánět pobřišnice.
Takže operace je nutná?
Operace je žádoucím a jediným možným řešením v případě zjištění zánětu apendixu. Někdo sice doporučuje „rozehnání“ zánětu ledovými obklady, antibiotiky, dietou a klidem, ve většině případů se však příznaky vrací, a pokud tam již zánět zakořenil, nejde ho z těla dostat jinak, než operací.
Nejedná se o žádný těžký výkon, provádí se klasické odstranění apendixu, a poté sešití zbylých dvou střevních konců k sobě. Samotná operace netrvá déle než půl až 1 hodinu. Pacient musí poté dodržovat dietu s postupným zatěžováním. Pozor však na zbytkovou stravu – čili ovoce, zelenina, vláknina se v této fázi příliš nedoporučuje. Lékař bude také sledovat odchod plynů a stolice, která by měla nejdéle do dvou dnů od výkonu odejít, čímž se projeví znovu obnovená peristaltika, čili posun střev. Pro lékaře je to dobré znamení, protože operace dopadla zdárně a střevní část funguje tak, jak má.
Apendix je vlastně rudimentem, čili částí orgánu, který je již zakrnělý a tělo ho v podstatě k ničemu nepotřebuje. Pokud pociťujete výše popsané příznaky, neváhejte navštívit lékaře, který odhalí původ i příčinu potíží, a nastolí okamžitou terapii. I kdyby se jednalo o operační výkon, věřte, že je to poměrně lehká a nekomplikovaná operace, která vám pomůže. Pokud totiž není zánět léčen včas, dochází k naprosto zbytečným nepříjemnostem, jak pro lékaře, tak především pro vás. Hlídejte si svoje zdraví, pozorujte svoje tělo a sledujte signály, které vám dává. Někdy nám říká víc, než bychom chtěli slyšet.
Více článků najdete na medicka.cz