Genitální opar postihuje téměř výhradně pohlavní orgány mužů i žen. V posledních desetiletích dochází k vzestupu výskytu genitálního oparu. Jedná se o jednu z nejčastějších pohlavně přenosných chorob na světě. Infekci má na svědomí virus Herpes simplex (HSV).
Jaký je původ infekce
Genitální opar způsobuje virus herpes simplex, ten má dvě formy: HSV 1 – způsobuje opar na rtu a HSV 2 – původce genitálního oparu. Přenos infekce je pohlavním stykem nebo orálním sexem. Infekce herpes virem se může během porodu přenést i na novorozence. Inkubační dona nemoci se pohybuje od 2 do 14 dnů, průměrně se projeví za 6 dní.
Jaké má příznaky?
Prvním projevem bývá svědění a zčervenalá kůže v oblasti genitálií. Objeví se puchýřky a následně vřídky v okolí genitálií a konečníku. Vřídky jsou bolestivé a mohou se rozšířit až na oblast vnitřních stehen. Může se objevit zduření uzlin v oblasti třísel a celkové projevy infekce jako malátnost, zvýšená teplota, nechutenství. Protože je ženská močová trubice kratší než mužská, mohou se vřídky dostat až do močové trubice, kde způsobují nepříjemné pocity při močení.
Herpes virus zůstává v těle a je usazen v nervových zakončeních, kde číhá na oslabení imunity nebo velkou psychickou či fyzickou zátěž, aby se mohl opět aktivovat. Proto se výsev puchýřků může opakovat i několikrát za rok.
Léčba genitálního oparu
Podávají se léky s protivirovým účinkem a to i během doby, kdy virus není aktivní. Antivirotika musí být nasazeny včas, při prvních příznacích. Antivirotika omezují šíření viru a zmírňují příznaky, nedokáží však úplně zabránit opětovnému propuknutí v budoucnu.
Prevence
Základem je zodpovědné sexuální chování. Dodržovat pohlavní styk s kondomem a nestřídat příliš sexuální partnery. Důležitá je i intimní hygiena a používat pouze vlastní ručníky a žínky.
Více článků najdete na medicka.cz