blank

Nejznámější je žloutenka typu A, B, C. Z nich je nejnebezpečnější typ C, na který není očkování. Každoročně je v České republice diagnostikováno mnoho případů žloutenky. To jsou rozpoznané infekce, jsou skupiny lidí, u kterých ani nedojde k diagnostice a léčbě.

Žloutenka typ A

Do organismu se dostane infikovanými potravinami, ze znečištěných rukou nebo vody. Rizikové jsou saláty ze syrové zeleniny, neloupané ovoce, nedostatečná tepelná úprava jídla, také cestovatelé konzumující místní speciality upravované na ulici. Inkubační doba je zhruba měsíc. Tento typ je dobře léčitelný a povětšinou nezanechá vážné následky.

Žloutenka typ B

Představuje už závažnější typ infekce, přenáší se tělními tekutinami (krví, spermatem, poševním sekretem). K přenosu může dojít při manikúře, pedikúře, tetování, akupunktuře, piercingu. Infekce je léčitelná, ale po vyléčení zůstává v těle virus a člověk by měl už celoživotně dodržovat dietu. V České republice je proti žloutence B povinné očkování, v rámci hexavakcíny.

Žloutenka typ C

Nejzávažnější ze všech, přenáší se krví. Může dlouho probíhat skrytě. Očkování na tento typ neexistuje, neléčená může vést k cirhóze jater nebo rakovině. Určit diagnózu může být někdy problém, díky bezpříznakovému období. Rizikové skupiny jako např. uživatelé drog, nejsou většinou ani vyšetřeni a léčeni.

Jak se žloutenka projevuje

  • zežloutnutím kůže, očního bělma a sliznic
  • únava, svalové bolesti, teplota, nechutenství, zvracení bolesti břicha
  • hepatitida B – příznaky podobné chřipce
  • hepatitida C – svědění kůže, bolest v oblasti jater
  • může však probíhat bezpříznakově nebo jen s mírným průběhem

Léčba žloutenky

U žloutenky typu A je nařízena karanténa na infekčním oddělení. Léčba spočívá v dietním opatření a klidovém režimu. Dieta probíhá s přísným omezením tuků, zvýšen je příjem bílkovin a cukrů. Když ustoupí potíže, je nemocný propuštěn domů, půl roku dodržuje dietu a vyhýbá se namáhavé činnosti.

Žloutenka typu B a C se léčí stejně, nemocný ale není hospitalizován na infekčním oddělení. Při přechodu typu B do chronického stádia jsou podávány interferony. Chronické stádium typu C je řešeno interferonem v kombinaci s Ribavarinem.

Prevence žloutenky typu A a B, je očkování. Vakcína se aplikuje ve třech dávkách. Prevence proti typu A je dodržování hygienických zásad.

Proti typu B a C, je prevencí používání prezervativu, vyhnout se střídání partnerů a užívání drog.

I ve zdravotnickém zařízení hrozí teoretické riziko nákazy, v dnešní době už existuje tolik preventivních a ochranných opatření, že riziko je na naprostém minimu.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

4 + 20 =