blank

Od starověku získal zopník slávu pro svou schopnost vyřešit mnoho zdravotních problémů. Dnes je tato bylina zahrnuta do mnoha léčebných kůr. Používá se k léčbě kůže a některých dalších nemocí. Zopník roste na severní polokouli, nachází se v Africe, Asii, jižním Rusku, Uralu a všude na Ukrajině. Ve starověku lidé věřili, že zahání zlé duchy, podporuje usmíření bojujících stran a chrání před smrtelnými zraněními na bojišti.

Popis

Zopník je vytrvalá rostlina, dosahující výšky 70-120 cm. Podlouhlé oválné listy s krátkými řapíky se nacházejí naproti husté stonky. Jejich drsný povrch je pokryt malými vlasy, které chrání trávu před odpařováním vlhkosti za horkého počasí. V červnu se v luscích apikálních listů otevřou voňavé květiny lila.

Složení

Zopník je bohatý na živiny, které člověk potřebuje k udržení zdraví a léčbě nemocí.

Složení léčivých rostlin zahrnuje:

  • Vitamíny B a kyselina askorbová
  • karoten
  • glykosidy
  • taniny
  • saponiny
  • alkaloidy
  • éterické oleje

Vlastnosti

Hojivé vlastnosti mají kořeny a všechny nadzemní části rostliny: semena, stonky, listy, pupeny, květy. Pro požití bylin se připravují infuze, odvar a tinktury. Používá se externě k léčbě kožních onemocnění pomocí lázní, pleťových mlék a kompresí.

Rostlina má diuretický účinek, zvyšuje krevní srážlivost, inhibuje růst hub, trichomonád a patogenních bakterií, snižuje krevní cesty, posiluje imunitní systém a vykazuje tonické vlastnosti.

Léčivé čaje a odvary jsou účinné při léčení bronchitidy a zápalu plic, močového měchýře, žaludku papilomatózou se sníženou sekrecí, žaludeční vřed, anémie, hemoroidy, jater, slinivky břišní, srdce a krevních cév. Místní postupy jako lotiony odstraňují podráždění pokožky, odstraňují trhliny, léčí bakteriální a houbovou dermatitidu, popáleniny a nehojící se rány.

Džus z čerstvých bylin byl používán po staletí k boji proti pigmentaci kůže a akné.

Infuze

Suchá tráva. 15 g (1 lžíce L.) zalijte 250 ml vroucí vody. Pečlivě uzavřete a po 4 hodinách vyluhování filtrujte. Vezměte 2 lžíce půl hodiny před jídlem až 4 krát během dne.

Vývary z kořenů a semen

Kořeny: 1 polévková lžíce suchých kořenů se zalijte 250 ml vroucí vody, vařte nejméně 10 minut při nízké teplotě. Po ochlazení přefiltrujte, užívejte 1 polévkovou lžíci 3x denně před jídlem.

Semena: 1 polévkovou lžíci semínek zalijte sklenici vroucí vody, nechte vyluhovat půl hodiny a ochlaďte. Vezměte 30 ml (2 lžíce) 3x denně před jídlem. Používá se při léčbě infekcí močových cest způsobených trichomonasovou flórou.

Pro krémy a obklady aplikujte odvar a tinktury zopníku.

Tinktura alkoholu

Pro jednu část bylinky je třeba 5 dílů alkoholu (70%). Ponechte v temné místnosti 10-12 dní. Vezměte 35-40 kapek až 4krát denně.

Kořenový prášek

Sušený kořen zopníku rozemelte na prášek, který se často používá k hojení ran a popálenin.

Kontraindikace

Bylina je dobře tolerována a nemá absolutní kontraindikace. Ale u lidí se zvýšenou srážlivosti krve, u tendence k zácpě a vysokému krevnímu tlaku by dávky zopníku měly být užívány opatrně a teprve po lékařské konzultaci.

Více článků o bylinkách a alternativní medicíně najdete zde na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

11 + 4 =