Agorafobie – Řadíme ji mezi úzkostné poruchy, brání vám vyjít na ulici. Je to strach vyjít do míst, kde se vám hned nedostane pomoci a také obavy z toho, co na váš záchvat řeknou ostatní lidé.
Ve vězení domova
Postižený má strach vyjít ven do obchodu, dopravního prostředku, kina. V těžkých případech odmítají opustit domov, alespoň bez spolehlivého doprovodu a i tak cítí úzkost a paniku. Strach se stupňuje, pokud postižený má pocit, že ze situace nemá úniku. Jsou přesvědčení, že se jim stane nějaká katastrofa, omdlí, dostanou infarkt nebo se ztrapní na veřejnosti. Projevuje se zrychleným pulzem, dýcháním, bušením srdce, suchem v ústech, bolestí hlavy nebo na hrudi. Takto nemocní začnou projevovat vyhýbavé chování, které ztěžuje jejich fungování v partnerském vztahu, běžném i pracovním životě. V těžkých případech přestane nemocný vycházet z domu úplně.
Rizikový je střední věk
Onemocnění se nejčastěji projeví v mladším středním věku, mezi 23. – 29. rokem. Léčbu obvykle nemocný člověk vyhledá po třicátém roce života.
Léčba
Základem léčby jsou antidepresiva a kognitivně behaviorální terapie. Pacient je postupně vystavován situacím, kterých se obává. Agorafobie má více stupňů, od lehké formy, po těžkou, podle toho je také naordinována léčba.
Více článků najdete na medicka.cz