blank
Alopecia Areata

Alopecie je problém, který trápí poměrně dost lidí. Je to nadměrné vypadávání vlasů, které nejsou doplňovány novými. Vlasy mohou vypadávat rovnoměrně nebo jen určité okrsky. Příčiny jsou různé, buď je ztráta dočasná, nebo trvalá.

Pokud si myslíte, že vám nadměrně padají vlasy, což je více než 100 vlasů denně, ale spíše dáte na svůj subjektivní pocit, neváhejte s návštěvou lékaře. Nejlepší je navštívit dermatologa, ten určí nejlepší léčbu.

Jaké druhy známe?

Androgenní alopecie – nejběžnější, postihuje muže i ženy. Hlavní příčinou je dědičnost, muži ji dědí po otcích.

Telogen efluvium – rovněž častý typ, je spojen s traumatem, velkým stresem, změnou, šokem. Stres donutí vlasové folikuly přejít do odpočinku a vlasy vypadají.

Anagenní efluvium – postupuje rychle a může vést k úplné ztrátě vlasů, nejčastěji při chemoterapii. Vlasové folikuly jsou „zamrzlé v čase“, pokud přestane působit vyvolávající příčina, vlasy dorostou.

Alopecia areata – vlastní imunitní systém člověka napadá vlasové folikuly. Je charakteristická kruhovitými okrsky ve vlasech. Později začnou splývat v jedno velké. Může postihnout řasy i obočí.

Alopecia totalis – kompletní ztráta vlasů, autoimunitní systém napadá vlasové folikuly.

Jizvící alopecie – vzácný typ alopecie, po vlasových folikulech zůstávají jizvy. Vlasy potom nemohou růst, příčina je nejasná. Podle některých teorií jsou na vině infekce.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

19 − 13 =