blank

Kostní dřeň patří ke krvetvorné tkáni. Produkuje velké množství části krve. Kostní dřeň obsahuje také kmenové buňky, ze kterých se může vyvinout jakýkoliv typ buněk krve.

Krevní onemocnění většinou patří mezi vážná onemocnění a vyžadující poměrně specifický a často složitý proces léčby. K jednomu typu procedury, která dokáže zachránit život nemocnému se zhoubným onemocněním krve, patří transplantace kostní dřeně. K tomu je třeba najít vhodného dárce. Nejprve je vyšetřen, zda se shoduje v daných kritériích, než se přistoupí k samotnému odběru kostní dřeně a transplantaci.

Jak odběr kostní dřeně probíhá

Nejprve musíte podstoupit všechna potřebná vyšetření a podepsat potřebné dokumenty. Samotná příprava dárce probíhá přibližně měsíc před samotným odběrem. Vyšetření podrobné. Zahrnuje krevní testy, RTG srdce a plic, pánve, EKG a interní vyšetření. Předem (7-21 dní) se odebere dárci 1-2 jednotky krve (autotransfuze), kterými se hradí krevní ztráty.

Své rozhodnutí darovat kostní dřeň můžete kdykoliv odvolat, i když už se nemocný připravuje na transplantaci, ale představuje to vážné ohrožení života nemocného, proto je nutné vše zvážit a udělat zodpovědné rozhodnutí.

Samotný odběr probíhá na chirurgickém sále. Dárce je uveden do narkózy, procedura probíhá v poloze na břiše. Do dutin na zadních hrbolech pánevních kostí, je za vedena punkční jehla, kterou je odebíráno potřebné množství. Většinou se pohybuje okolo 1000-1500 ml krve. Zdravému člověku toto množství nebude chybět a brzy zregeneruje.

Celková doba hospitalizace je 3 dny. První den proběhne příprava, pohovor s anesteziologem, druhý den samotný odběr, zůstáváte přes noc na pozorování a následující den jste propuštěni. Může přetrvávat únava, bolesti zad, které však odezní.

Podmínky zapsání v registru dárců kostní dřeně

  • věk 18-40 letblank
  • výborný zdravotní stav
  • bez trvalé medikace (výjimku tvoří antikoncepce)
  • hmotnost více než 50 kg
  • ochota pomoci pacientovi v ČR i v zahraničí
  • ochota podstoupit vyšetření a odběr kostní dřeně
  • ochota věnovat svůj čas
  • zdravotní pojištění platné v ČR

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

13 + fifteen =