blank

Cysta na vaječníku dokáže vyděsit nejednu ženu, i když má řešení, psychika pracuje naplno a mnoho žen si představuje ty nejhorší scénáře. Cysta na vaječníku dokáže být velmi nepříjemná, pravidelné gynekologické prohlídky ji většinou odhalí.

Co je cysta?

Cysta je váček vyplněný tekutinou nebo hustší hmotou. Často se vyskytují ve zralém věku nebo po porodu. Cysty na vaječnících vznikají na podkladě hormonální nerovnováhy. Může probíhat naprosto bez příznaků nebo způsobovat potíže, nejvíce o sobě dá vědět, pokud praskne.

blank

Nejčastější projevy cysty

  • bolestivá menstruace
  • nevolnost, zvracení, napětí v prsou
  • bolesti v podbřišku
  • pocit tlaku nebo plnosti v břiše
  • bolesti v pánvi před menstruací nebo při pohlavním styku
  • tlak na konečník, střeva, bolestivá stolice
  • neplodnost

Během menstruačního cyklu mohou vznikat tzv. funkční cysty, tvoří se jako součást cyklu a většinou sami zmizí, nezpůsobují potíže.

Samostatnou kapitolu tvoří syndrom polycystických ovarií. Na vaječníku se vytvoří větší počet cyst a je považován za častou příčinu ženské neplodnosti. Je spojen i s metabolickými poruchami, které vedou k diabetu.

Léčba

Nejprve se cysta léčí hormonálně, často hormonální antikoncepcí. Pokud je hormonální léčba bez účinku, přistupuje se k chirurgické léčbě. Většinou laparoskopicky, což je nejšetrnější operační metoda.

Komplikace

Zanedbané cysty umí způsobit řadu problémů, jako např. torzi vaječníku – velká cysta může vychýlit vaječník z jeho podoby a způsobit, že se otočí kolem své osy. Což vede k zaškrcení cév, zásobující vaječník.

Prasklá cysta způsobuje vnitřní krvácení, silné bolesti až zánět pobřišnice. Což se projeví horečkou, bolestmi, nevolností zvracením.

Cystu je třeba pečlivě hlídat, i když nemáte potíže. Může se stát, že se zvrhne ve zhoubný útvar. Proto je důležité chodit na preventivní prohlídky ke svému gynekologovi.

Více článků najdete na medicka.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte prosím komentář
Please enter your name here

4 × five =